niedziela, 10 kwietnia 2016

Józef Ulatowski (1860-1934)

Doktor Józef Ulatowski, chemik i dziennikarz urodził się 29 października 1860 roku w Sukowach (lub w Racicach)1 nad Gopłem. Syn Serafina i Wandy z domu Zawadzkiej. Ukończył inowrocławskie gimnazjum, studiował we Wrocławiu, Berlinie i Gryfii. Pracował jako chemik w rolniczej stacji doświadczalnej w Żabikowie koło Poznania oraz w wielkopolskich cukrowniach. W żnińskim laboratorium uległ poparzeniu. Po wypadku musiał zmienić pracę, został dziennikarzem.

Był redaktorem w Gnieźnie, w gazecie „Lech”. Później, po opuszczeniu Gniezna, kontynuował swoją przygodę z gazetą publikował w „Dzienniku Kujawskim” w Inowrocławiu, do redakcji wstąpił w 1901 roku. Pisał również dla: „Kraju”, Przyjaciela Ludu”, a po odzyskaniu niepodległości współpracował ze „Strażnikiem Pomorskim” i „Od naszego Morza”.

Na łamach prasy prowadził ostrą walkę z hakatą co narażało go na liczne procesy prasowe i kary więzienne. Będąc w Inowrocławiu brał aktywny udział w pracach Towarzystwa Rolniczego Inowrocławsko-Strzelińskiego i kółkach rolniczych. Był członkiem Kółka Rolniczego w Szadłowicach mówił o kiszeniu i konserwowaniu liści buraczanych, a w roku następnym na posiedzeniu tego samego kółka miał odczyt pt. „O uprawie pól pod oziminę”, a na zebraniu w Tucznie o nawozach sztucznych i ich stosowaniu oraz sadownictwie.

W 1904 roku na posiedzeniu Towarzystwa Rolniczego Inowrocławsko-Strzlińskiego wystąpił z odczytem „Jakie wapniowe ziemi jest najtańsze i najskuteczniejsze”. W tym samym roku ożenił się z Wandą Kuźmicką, córką Józefa i Teodozji z Cichockich. Dwa lata później przeniósł się do Grudziądza.

W Grudziądzu pracował w „Gazecie Grudziądzkiej”, był również długoletnim członkiem Syndykatu Dziennikarzy Pomorskich i koła dziennikarzy grudziądzkich, długoletnim sekretarzem Pomorskiego Związku Towarzystw Pszczelarzy i wiceprezesem Towarzystwa Pszczelarzy w Grudziądzu, członkiem honorowym Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” i Towarzystwa Śpiewu „Lutnia”. Zmarł 18 września 1934 roku w Grudziądzu.

Opracowanie Bartłomiej Grabowski, źródła:
  • Kółko Rolnicze w Szadłowicach. W: Dziennik Kujawski nr 160 z 17.VII.1901 r.
  • Walne zebranie Towarzystwa Rolniczego Inowrocławsko-Strzelińskiego. W: Dziennik Kujawski nr 219 z 24.IX.1904 r.
  • Księga Protokołów Kółka Rolniczego w Tucznie od 1900 r. s. 45-48.
  • Zgon zasłużonego kujawiaka. Śp. Józef Ulatowski. W: Dziennik Kujawski nr 216 z 21.IX.1934.
  • Mieczysław Dereżyński. Doktor z Kujaw, który żyć nie umiał: Tragiczne dzieje Józefa Ulatowskiego. W: Dziennik Kujawski, nr 46 z 15.XI.1936 r.
  • Henryk Łada, Wybitniejsi działacze organizacji rolniczych na Kujawach 1864-1939, Inowrocław 1984.
  • Fot. Gazeta Grudziądzka 27.10.1917 nr 127 znajdziemy w niej publikacje J. Ulatowskiego.

1G. Gzella, Twórcy „Lecha”. Gazety Gnieźnieńskiej do 1914 roku.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz