wtorek, 2 czerwca 2015

Maria PatykMaria Patyk urodziła się 10 sierpnia 1924 r. w Pieckach koło Kruszwicy. Od 1949 r. pracowała jako nauczyciel w szkole w Bachorcach, aż do roku 1951 r., kiedy to zatrudniona została w szkole w Sławsku Wielkim. Kochała Kujawy, tu narodziły się jej pasję związane z folklorem ludowym. Miała talent do haftu i twórczej pracy folklorystycznej. Była także przewodniczącą koła gospodyń w latach 60tych. Pracowała na rzecz wsi, znacznie upiększając jej walory widokowe (powstały piękne ukwiecone ogrody). Organizowała wycieczki do teatru i opery, pielęgnowała zamiłowanie do regionu kujawskiego.

Z inicjatywy pani Marii w 1965 r.  opracowano stroje kujawskie. Kobiety ze Sławska Wielkiego pod okiem przewodniczącej, która na zakup materiałów nie żałowała swych oszczędności, same uszyły stroje regionalne. By nauczyć się jak je ozdobić, zorganizowano kurs haftu.Praca pani Marii doprowadziło do utworzenia najprężniejszego ośrodka hafciarskiego na Kujawach, skupiającego ponad dwadzieścia hafciarek. Efektem tych działań były ozdobione mieszkania, piękne kuchnie, obrusy, firanki. W Sławsku Wielkim cała wieś tym żyła, czego efektem było zorganizowanie izby regionalnej.

Maria Patyk prowadziła kursy haftu dla kobiet z innych wsi i gmin. Zorganizowała ich ponad sześćdziesiąt. Jej warsztat liczył dwie teki z wzorami haftów. Podopieczne pani Marii uczestniczyły w konkursach, zdobywając liczne nagrody. Niektóre uzyskały tytuł twórcy ludowego, jako szczególne uznanie Stowarzyszenia Twórców Ludowych i związane z tym przywileje. Maria Patyk, tytuł twórcy ludowego uzyskała już w 1975 r.W 1996 r. Minister kultury i sztuki przyznał Jej Nagrodę im. Oskara Kolberga za całokształt pracy twórczej. To najbardziej znaczące wyróżnienie w Polsce, przyznawane za osiągnięcia w popularyzowaniu sztuki ludowej. Maria Patyk została również odznaczona 11 listopada 2001 r. Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. Zmarła 27 grudnia 2011 r. w wieku 87 lat.

Mieszkańcy Kujaw nigdy nie zapomną o Maria Patyk. Jej praca dla wsi i kultury ludowej będą nam przypominać o tej ciepłej osobie, nauczycielce, hafciarce i społeczniku. Maria Patyk spoczywa na cmentarzu w Czerniewicach koło Torunia.
22 listopada 2014 r. na gmachu Szkoły Podstawowej w Sławsku Wielkim odbyła się uroczystość odsłonięcia tablicy pamiątkowej, poświęconej tej niezwykłej postaci. W ten sposób tamtejsza społeczność oddaje hołd Kujawiance.

Opracował: Bartłomiej Grabowski na podstawie artykułu z pomorska.pl.
Fotografia pomorska.pl i Magda Jagiełłowicz.

1 komentarz:

  1. Swego czasu popełniłem artykuł wspomnieniowy o Marii Patyk, którą znałem osobiście i razem z Nią działałem w Strzelnie od lat 80. XX w. w Strzelnie przy organizowaniu kursów haftu, a także w TCL-u w Gnieźnie-Dalkach. Więcej o Kujawskiej Artystce: http://strzelno3.bloog.pl/id,330704634,title,Odeszla-Maria-Patyk,index.html

    OdpowiedzUsuń