Poszukiwany Przodek

Zarząd Nadgoplańskiego Towarzystwa Historycznego otrzymuje sporo listów z prośbami o odnalezienie krewnych i nie tylko. Postanowiliśmy więc otworzyć specjalną zakładkę, gdzie umieszczać będziemy informację dotyczącą poszukiwanych osób i postępach naszej pracy.

Poszukujemy:
  1. Józef Gruszczyński - bohater z 1939 r.
  2. Andrzej IglewskiDo tej pory ustaliliśmy, że Iglewscy zamieszkiwali w Piaskach. To dość spora rodzina. Pan  Andrzej - pracował w Kruszwicy, zajmował się działalnością handlową, był także kościelnym w parafii w Piaskach. Ta druga informacja pozwoliła nam ustalić, że służył u księdza Piusa Andrzejewskiego. Pierwszy proboszcz pozaborowy 1905-1922 r. możliwe, że także u J. Brenka (W latach 1858-1876 administratorem parafii w Piaskach był Julian Brenk. Po jego odejściu przez 11 lat nie było proboszcza, władze pruskie nie wydały odpowiedniego zezwolenia). Pan Andrzej emigrował w 1906 r. do Ameryki.
  3. Wojciech Lipigórski - pochowany na cmentarzu w Polanowicach, prawdopodobnie zarządca majątku rodu von Gierkie (?)
  4. Adam Kwiatkowski - pochodził z Kruszwicy, był powstańcem styczniowym, brał udział w bitwie pod Grochowiskami, urodził się prawdopodobnie w 1837 r.
  5. Antoni Grzybowski, ur. 8 listopada 1887 r. w Kruszwicy. Antoni Grzybowski po powrocie z I-szej wojny światowej dnia 25 XII 1918 r. niezwłocznie dnia 28 grudnia 1918 r. wstąpił w szeregi Oddziałów Powstańczych w Kruszwicy i od tej chwili brał udział z bronią w ręku o wyzwolenie m. Kruszwicy, następnie m. Inowrocławia i in. miejscowości na froncie północnym w grupie por. Głowackiego i por. Mikołajczaka do końca działań powstańczych. Jako dowódca plutonu wsławił się w walce o wyzwolenie m. Inowrocławia. Obowiązki swoje - zadania i rozkazy wypełniał sumiennie i gorliwie.
  6. Witold Jańczak - nauczyciel (w Kasprowiczu) z Kruszwicy, artysta malarz.
  7. Mazurek Szczepan - powstaniec wielkopolski pochodził z Sukow, akt zgonu znajduje się w parafii Polanowice.
  8. Stanisław Krężelewski - ur. 1897-09-15, Bachorce jest zweryfikowanym członkiem ZBOWiD z tytułu uczestnictwa z bronią w ręku w Powstaniu WLKP. Dnia 02 stycznia 1919 r. wstąpił ochotniczo do oddziału powstańczego pod dowództwem Jana Bogacza z Pieck i walczył w akcji rozbrojenia placówek Grenzschutzu na Zagoplu w m. Zaborowo, Maszenice , Skotniki, Papros. 05 i 06 stycznia 1919 pod dowództwem Pawła Cymsa walczył o Inowrocław.  Po wyzwoleniu Inowrocławia został wcielony do II batalionu 8 kompanii do formującego się Pułku Grenadierów Kujawskich.Pod dowództwem Izydora Włodarka brał udział w walkach na odcinku frontu północnego na linii Wielowieś, Rojewo, Budziski, Tarkowo, Łabiszyn.W stopniu kaprala brał udział w rewindykacji ziem pomorskich w 1920 r.
  9. Karol Dankowski, kierownik w szkole, w Tupadłach (1921), krewna szuka informacji o rodzicach i rodzeństwie nauczyciela.
  10. Małgorzata Pętkowska, córka Tadeusza, ur. w Katowicach Rynek 3 w 1943 r. Pochodzili z Katowic, Małgorzata uczęszczała do LO u sióstr czyt. "Sacreke" w Pobiedziskach, naukę zaczynała 1957 r. Poszukujących interesuje również miejsce spoczynku ojca - Tadeusza Pętkowskiego, powstańca wielkopolskiego. 

4 komentarze:

  1. Mój 5xpradziadek Kazimierz Rudnicki h.Jastrzębiec, syn Walentego i Doroty Małachowskiej, był w okresie od 1778 do 1792 roku podstolim kruszwickim, od 1765 r. właściciel Mietlicy, dziedzic Ościsłowa /wielkopolska/. Żona Konstancja Koszkowska /. Teki Dworzaczka : 15948(nr84)1790, 15941(nr84)1790, 15859(Nr84)1789. Syn Felicjan Rudnicki /mój 4xpradziadek/ Teki dworzaczka : 15647(Nr111)1784. Pozostałe dzieci : Ignacy, Andrzej, Antoni Wojciech dziedzic Mietlicy na początku XIX w. wraz z małżonką Michaliną z Jasieńskich, oraz Marianna - pierwsza żona Pawła Dąbrowskiego, teścia Jana Michała Dąbrowskiego /s.Jana Henryka Dąbrowskiego - po dwóch córkach - Zofii i Wiktorii.
    Niestety więcej informacji nie posiadam. Liczę na pomoc :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Poszukuje krewnych mojej babci Salomei Wojciechowskiej córki Stanisława i Pelagii ur. 03.09.1916 r. w Kruszwicy. 06.12.1939 r urodziła syna Sylwestra, którego ochrzciła w klasztorze Markowice. Do 1939 r pracowała w majątku Bożejewice

    OdpowiedzUsuń
  3. Poszukuję informacji na temat Bolesława Kolczynskiego

    OdpowiedzUsuń
  4. Poszukuję informacji na temat moich praprzodków. Temat może nieco odległy od Gopła bo dotyczy Siedlimowa, ale nie do końca. Jednym z nich był Michał Kopiński ur w Siedlimowie w 1878roku. W 1909 w Ostrowie nad Gopłem ożenił się z Zofią Pietrzak ze Złotowa i zamieszkali w Siedlimowie. Zginął 1915roku, po czym Zofia z dziećmi wróciła do Złotowa pod rodzinne skrzydła. Ojcem Michała był Valenty Kopiński, a matką Julianna Grzelak. Jak legenda rodzinna głosi Valenty trafił do Siedlimowa uciekając przed "prześladowaniami" zaborcy rosyjskiego więc moje przypuszczenia dotyczą tego że nastąpiło to po 1864 roku po powstaniu styczniowym. Panna podejrzewam natomiast że była "miejscowa". Szukam więc dat, informacji, powiązań rodzinnych w tym terenie. Czy Walenty miał więcej dzieci w Siedlimowie? Kim i skąd była Julianna Grzelak? Czym się mogli zajmować w Siedlimowie bo trudno się spodziewać żeby "przesiedleniec" miał "swoją" ziemię do uprawy .

    OdpowiedzUsuń