POWSTANIE WIELKOPOLSKIE-KOMITET ORGANIZACYJNY

Komitet Organizacyjny Miasta i Gminy Kruszwica
dla Obchodów 100-lecia Niepodległości Polski
oraz 100-lecia wyzwolenia Kruszwicy w Powstaniu Wielkopolskim

Dla uczczenia przypadającej w 2018 roku setnej rocznicy odzyskania przez naszą Ojczyznę niepodległości oraz setnej rocznicy wyzwolenia Ziemi Nadgoplańskiej, w tym Miasta Kruszwicy, które przez wieki stanowiło i nadal stanowi ważne miejsce w historii Państwa Polskiego w zwycięskim Powstaniu Wielkopolskim.

Chcąc oddać hołd pokoleniom naszych przodków, którzy przez prawie półtorej wieku romantycznymi zrywami oraz pracą organiczną podtrzymywali ideę suwerennego Narodu Polskiego oraz niepodległej Rzeczypospolitej Ustanawiamy.

Pragniemy razem wraz z władzami samorządowymi i państwowymi, szkołami oraz innymi instytucjami oświatowymi, organizacjami kombatanckimi stowarzyszeniami działającymi w Mieście i Gminie Kruszwica, przedstawicielami duchowieństwa, przedstawicielami sołectw Gminy Kruszwica i wszystkimi mieszkańcami wspólnie przygotować i przeżyć Jubileuszowe lata 2018 i 2019.

Serdecznie zapraszamy do współpracy wszystkich mieszkańców Miasta i Gminy Kruszwica, przedstawicieli szkół, instytucji, organizacji kombatanckich, stowarzyszeń.


Nasza jedność i wspólne działania na rzecz jak najlepszego przygotowania i przeżycia tych wyjątkowych rocznic niech stanowią najlepsze świadectwo o kultywowaniu pamięci zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego, które przyniosło wolność od zaborcy oraz powrót Kujaw, w tym Ziemi Nadgoplańskiej do odbudowującej się suwerennej Ojczyzny.

Zarząd Nadgoplańskiego Towarzystwa Historycznego.


Kalendarium wydarzeń związanych z Obchodami 100-lecia Niepodległości Polski oraz 100-lecia wyzwolenia, w Gminie Kruszwica:

 1. 16.06.2018 r. Stowarzyszenie Rozwoju Trzech Wsi PrzeŻeJa zorganizowało grę terenową związaną z rocznicą odzyskania przez Polskę Niepodległości.
 2. 15.08.2018 r. Odbyły się uroczystości odsłonięcia tablicy  podczas jednej z Mszy świętej w kruszwickiej kolegiacie. Tablicę ufundowała NZSS Solidarność Zakładów Tłuszczowych z okazji zbliżających się obchodów 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.
 3. 13.09.2018 r. CKiS "Ziemowit" w Kruszwicy wydał Almanach poetycki "100 wierszy na stulecie" w ramach Ogólnopolskich Spotkań Literackich".
 4. 28.09.2018 r. NTH organizuje Marsz Patriotyczny do Łagiewnik. Uroczystości poprzedziła msza św. w kościele pw. św. Teresy od Dzieciątka Jezus w Kruszwicy.
 5. 29.09.2018 r. PTTK Oddział Nadgoplański w Kruszwicy zorganizował rajd rowerowy "100 km na 100-lecie odzyskania niepodległości przez Polskę". program rajdu obejmował zwiedzenie miejsc pamięci na trasie: Kruszwica-Piotrków Kujawski-Bytoń-Osięciny-Bądkowo-Dąbrowa Biskupia-Kruszwica.
 6. 2.10.2018 r. Premiera książki jednego z członków Nadgoplańskiego Towarzystwa Historycznego: "Przewodnik po miejscach pamięci gminy Kruszwica. 100 rocznica odzyskania przez miasto niepodległości".
 7. 14.10.2018 r. Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Kobylniki Rożniaty "Dwa Kłosy" i Świetlica w Kobylnikach ogłosiły konkurs plastyczny o tematyce niepodległościowej dla dzieci" "100 lecie odzyskania niepodległości przez Polskę w oczach dzieci i młodzieży".
 8. 17.10.2018 r. Powstała książka pt. Nasze powstanie, w 100 rocznicę powstania wielkopolskiego 1918-1919. Nad tekstem o powstaniu wielkopolskim w Kruszwicy pracowało NTH.
 9. 7.11.2018 r. Wystawa: "Kruszwica w starej fotografii" wspólny projekt - Gmina Kruszwica, Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Kruszwicy, Fundacja Modrak, Nadgoplańskie Towarzystwo Historyczne oraz portal Twoja Kruszwica. Wystawę można obejrzeć przy kolegiacie kruszwickiej.
 10. 6.11.2018 r. Wystawa książek o Powstaniu Wielkopolskim, przybliżające wydarzenia 1918-1919 - w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Kruszwicy, organizator biblioteka.
 11. 10.11.2018 r. Wieczornica w szkole w Sławsku Wielkim, organizator SP im. Marii Patyk.


Zrealizowane wydarzenia zaznaczone na niebiesko SPORT KULTURA WYDAWNICTWA INNE
Fundacja Modrak Bieg pamięci Powstania Wielkopolskiego

x

x

x
PTTK Rajdy rowerowe Szlakiem Szwadronu Nadgoplańskiego
(5 tras różnej długości)
x
x
x


NTH


x
Rekonstrukcja historyczna z uwzględnieniem najważniejszych punktów: przysięga na Runku, zawieszenie flagi na wieży zamkowej, zdobycie budynku szkoły. - styczeń 2019.
Wieczorek wspomnieniowy w świetlicy – Chełmce październik/listopad 2018.
Konkurs szkolny, test z wiedzy o powstaniu wielkopolskim.
Marsz Patriotyczny do miejsca Kaźni w Łagiewnikach.
Dodatek do Panoramy Kruszwickiej poświęcony Powstaniu Wielkopolskiemu.
Aplikacja 1918-1919.
Publikacja książkowa - przewodnik po miejscach pamięci w Kruszwicy
Strona powstańców wielkopolskich z naszych okolic.
Publikacja książkowa - Nasze powstanie, 100 rocznica powstania wielkopolskiego 1918-1919.
Lekcje z Powstańcem.
Wykład.
Msze św. za Ojczyznę.
Spotkania z mieszkańcami w świetlicach wiejskich i szkołach.

ZOiW
x
Spektakl „Dzień Wyzwolenia” wraz z prezentacją laureatów konkursu piosenki patriotycznej. Montaż filmowy z obchodów Roku Jubileuszowego w szkołach – grudzień 2018.x

Wieczornica w szkole w Sławsku Wielkim.


MGBP Rajd Rowerowy (wspólnie z PTTK)

x

x
Wystawa książek o Powstaniu Wielkopolskim, przybliżające wydarzenia 1918-1919 
PrzeŻeJa
x
x
x
Gra terenowa „Szlakiem powstania” .
CKiS
x
Koncert Galowy „Najpiękniejsze polskie piosenki” - 11.11.2018 r. Almanach poetycki „100 wierszy na Stulecie” w ramach Ogólnopolskiech Spotkań Literackich – wrzesień 2018. Konkursy plastyczne o tematyce patriotycznej.

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza