środa, 6 kwietnia 2016

Dwór Piecki

Dwór w Pieckach pochodzi z XIX wieku. Wieś – Piecki leży nad jeziorem Gopło koło Kruszwicy. Z dokumentów wynika, że w drugiej połowie XV wieku była własnością kapituły kruszwickiej. W następnym stuleciu mieszkał tu ksiądz Stanisław Grochowski – kanonik i kustosz kruszwicki, poeta. Wsią zarządzały znane kujawskie rodziny Wypijewskich, Kowalskich, Bogaczów i Rosów.

W drugiej połowie XIX wieku można rozróżnić dwie części wsi: Piecki Małe i Piecki Duże. Na obszarze tych pierwszych znajdowały się 4 domy, mieszkało 47 ludzi. W drugiej części – Pieckach Wielkich znajdowało się 16 domów i mieszkało 142 ludzi w większości byli to katolicy, 22 wyznania protestanckiego.

Największymi gospodarstwami w Pieckach zarządzali Jakub Miech, a później Głowacki (około 1882 r.). Możliwe, że dla jednego z nich wzniesiono obecny dwór, nie ma na to jednak potwierdzających dokumentów.

Na przełomie XIX i XX wieku dwór należał do rodziny Bogacz. Prawdopodobnie w tym właśnie dworze zamieszkiwała rodzina Patyków – Jan i Marta, rodzice Mari Patyk znanej kujawskiej działaczki i miłośniczki folkloru.

Ksiądz Mieczysław Bogacz ur. 7.10.1898, święcenia kapłańskie w 1923 roku. Administrator kościoła w Dusznie i porboszcz w Dębnicy od 1931 roku. Zmarł 7 czerwca 1963, mogiła znajduje się w Gnieźnie na cmentarzu przy ul. Witkowskiej.

Opracowanie Bartłomiej Grabowski, źródła:


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz