niedziela, 3 kwietnia 2016

Stanisław Madej (1880-1964)

Ciekawą postacią jest inżynier Stanisław Madej. Z zawodu chemik, znany polski winogrodnik, zasłużony propagator uprawy winnego krzewu w Polsce. Urodził się w 1880 r., z Kruszwicą związał się w latach czterdziestych XX wieku, kiedy objął stanowisko dyrektora Wytwórni Win w Kruszwicy.

Stanisław Madej był synem Kazimierza Madeja i Wincentyny z domu Jardel.

Dyplom z chemii uzyskał na studiach w Petersburgu. Do 1917 roku (przed rewolucją) był starszym specjalistą w dziale upraw winorośli i produkcji wina przy Departamencie Rolnictwa w Petersburgu. Po 1917 roku był szefem „sekcji winnictwa” w rządzie tureckim.

W latach 30-tych XX wieku był konsultantem winiarskim Lwowskiej Izby Rolniczej w powiecie Borszczewskim na Podolu. Zakładał winniece w: Kotuszowie, Szydłowie i Miedzeszynie pod Warszawą oraz rozbudowywał winnicę w Winiarach koło Warki.

Po II wojnie światowej w latach 1946-1949 pełnił funkcję dyrektora Wytwórni Win w Kruszwicy. Od 1949 roku był inspektorem od spraw upraw winorośli w rejonie centralnym Polski. Pełnił tez funkcję rejonowego inspektora w Zakładach Przemysłu Owocowo Warzywnego w Tymbarku.

W 1952 roku za zasługi w pracy zawodowej został odznaczony brązowym Krzyżem Zasługi.

Stanisław Madej przewidywał obsadzenie winoroślą pasa wzdłuż Pilicy od Góry Kalwarii do Nowego Miasta o powierzchni około 800 hektarów. Ten rejon nazywał polską Nadrenią.

Był zwolennikiem uprawy odmian winorośli z gatunku winorośl właściwa.

W stosunku do hybryd przejawiał postawę ambiwalentną.

Jest autorem obszernego podręcznika o winorośli: „Winorośl” (wyd. PWRiL, wyd. I 1952, wydanie II 1956, wyd. III 1957). Mimo, że jest już pozycja historyczna, to w dalszym ciągu wiele działów tej książki jest aktualna i stanowi źródło informacji dla adeptów sztuki winogrodniczej. Zmarł w 1964 roku.

(Książka zawiera podstawowe wiadomości dotyczące biologii winorośli, szczegółowe wskazówki uprawy, rozmnażania i pielęgnowania tej rośliny oraz opisy odmian i sposoby zwalczania chorób i szkodników. )
Opracowanie Bartłomiej Grabowski, źródła:
  • G. Madej. Madejowie, Kalendarz Beskidzki, 2.03.2014.
  • W. Włodarczyk, Wino w II Rzeczypospolitej, polskie wino, 2008.
  • Postanowienie o odznaczniu, Monitor Polski nr A-86/poz. 1055-1060, Warszawa 1950.
  • K. Górka, Zaduszkowe wspominki, 2006.
  • http://www.kalendarz.bielsko.biala.pl/artykuly/56/madejowie
  • Fot. 1) Stanisław Madej, fot. 2) Rodzina Madejów i Kmitów, Petersburg 1905, Stanisław Madej "4" fot. 3) Okładka książki autorstwa S. Madej

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz