sobota, 18 lipca 2015

Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna im. S. Przybyszewskiego w Kruszwicy 1960/1988 r.

W 1960 biblioteka miała siedzibę przy ówczesnej ul. K. Świerczewskiego (obecnie jest to ul. Niepodległości). W dniu dzisiejszym w budynku tym mieści się Urząd Stanu Cywilnego.

W 1960 Biblioteka Miejska w Kruszwicy. Wypożyczalnia.

W wypożyczalni cieszyły się zainteresowaniem książki przygodowe, poezja, książki naukowe. Czytano głównie polskich autorów. 

W czytelni można było korzystać ze zbiorów dostępnych tylko na miejscu. Biblioteczna czytelnia cieszyła się powodzeniem szczególnie wśród młodzieży.
W 1988 odbyła się uroczystość nadania bibliotece imienia: Stanisława Przybyszewskiego. Na uroczystości pamiątkowy medal wręczyła ówczesnej pani dyrektor Teresie Brauer, pani Janina Sikorska dyrektor muzeum im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu.
Wśród gości znalazł się również medialista, Zdzisław Pruss ówczesny redaktor Polskiego Radia.
Fotografia z lat 60tych, MGBP w Kruszwicy

Dyrektor Wydziału Kultury i Sztuki Urzędu Wojewódzkiego Andrzej Dyakowski przemawiał w 1988 r. na uroczystości nadania imienia bibliotece (pierwszy od lewej). Obok sekretarz Komitetu Miejsko-Gminnego PZPR E. Furmaniak, kierownik Wydziału Oświaty i Kultury Komitetu Wojewódzkiego PZPR J. Kaczmarek, dyrektor Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej A. Sobieszczyk.

Ówczesny naczelnik Miasta i Gminy Aleksander Budner złożył również gratulacje dyrektor biblioteki Teresie Brauer.
*Opracowanie na podstawie zbiorów MGBP w Kruszwicy.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz