środa, 4 maja 2016

Dwór Karczyn

Wieś Karczyn, znajduje się w gminie Kruszwica, powiecie inowrocławskim. W latach 1975-1998 miejscowość należała do województwa bydgoskiego, dziś jest częścią województwa kujawsko-pomorskiego. Według Narodowego Spisu Powszechnego z marca 2011 r. osada liczyła 231 mieszkańców i jest siedemnastą co do wielkości miejscowością gminy Kruszwica.

Jest wzmiankowana już w XVI w. w czasach kiedy właścicielem był podkomorzy inowrocławski Wojciech Niemojewski. Właścicielami wsi byli również Józef Działyński i Stanisław Kościelski.

To właśnie temu ostatniemu rodowi przypisuje się wybudowanie dworu w Karczynie. Dworek powstał z inicjatywy Augusta Kościelskiego, wnuka Stanisława, co ciekawe ożenił się z Józefą Wodzińską, siostrą Marii, która była kochanką Fryderyka Chopina, (w późniejszym czasie hrabiną Skarbka z Osięcin). W drugiej połowie XIX w. majątek należał do Władysława Kościelskiego, zarządzali nim Stanisław Walczak około 1883 r. i Piotr Lewandowski (1909-1939 r.). Ostatnim właścicielem przed wybuchem 2 wojny światowej był Władysław Kościelski, rezydujący w Miłosławiu. Po 1945 r. majątek przejął Skarb Państwa Polskiego. Utworzono tu PGR. Dwór został przebudowany. Po likwidacji gospodarstwa większość zabudowań wyburzono. Z dawnego obiektu nie pozostały żadne cechy stylowe pierwowzoru. Pozostałością po świetności dworu są jedynie piwnice budynku i park z XIX wieku, zapisany w rej; A/280/1-3 z 7.10.1991 r. Niektóre drzewa mają 100 lat.


Opracowanie Bartłomiej Grabowski, źródła:

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz