niedziela, 8 maja 2016

Dwór Przedbojewice

Przedbojewiece to wieś położona w gminie Kruszwica, powiecie inowrocławskim. Według Narodowego Spisu Powszechnego z 31 marca 2011 r. wieś liczyła 133 mieszkańców. Jest 33 co do wielkości miejscowością gminy.

Według legendy nazwa wsi pochodzi od bitwy, która rozegrała się w drugiej połowie XVII w. ze Szwedami tuż przed bitwą mątewską.

W czasach zaboru pruskiego wieś była w posiadaniu właścicieli niemieckich, a od drugiej połowy XIX w. właścicielem była rodzina Erdmann. W posiadaniu tego rodu majątek był od lat 30-tych XX w. Prawdopodobnie to dla nich został wzniesiony dwór około 1900 r.

W latach 1908-1918 miejscowość nazywała się Gut Schedbojewitz. W 1926 r. majątek należał do R. Erdmanna i liczył 251,07 ha. Majątek wrócił w ręce polskie tuz przed II wojną światową, nie znamy jednak nazwiska właścicielki. W czasie wojny wieś ponownie zmieniła nazwę na Albrechtshof. Po wyzwoleniu dobra znacjonalizowano, a w piętrowym budynku dworu utworzono mieszkania. Na terenie podwórza gospodarczego zachowały się dawne zabudowania, nie dotrwała natomiast kuźnia, rozebrana przez miejscową ludność.

Opracowanie Bartłomiej Grabowski, źródła:

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz