niedziela, 21 czerwca 2015

Klub Piłkarski Gopło Kruszwica 1925 r.


"Gopło" Kruszwica, na ostatniej fotografii (trzecia od góry) między innymi Nadzieja, Grzelak, Komiński, Smudziński legendy kruszwickiej piłki nożnej.

Historia piłki nożnej w Polsce zaczęła się już w w latach 80tych XIX wieku. Galicja była pierwszym regionem, w którym kopano piłkę na poważnie. Pierwsze kluby powstały na przełomie XVIII i XIX wieku. Najstarsze pod Krakowem, ale i w Wielkopolsce piłka nożna rozwijała się dość szybko. Sport pod zaborem pruskim dał mocny fundament pod budowę zespołu w Kruszwicy. W latach dwudziestych piłka była już powszechna na boiskach szkolnych, rozgrywali także pierwsze mecze seniorzy. Z pomysłem założenia klubu piłkarskiego w Kruszwicy wyszła garstka kruszwiczan, związanych ze sportem już wcześniej.Polski Związek Piłki Nożnej powstał tuż po I Wojnie Światowej. Jego powstanie przyspieszyło utworzenie drużyn i zawodów piłkarskich w Polsce. Już w 1921 roku odbyły się pierwsze zawody międzynarodowe w Węgrzech, a wcześniej rozegrane zostały mecze o mistrzostwo kraju.Czajkowski i Drzewucki 1958 r

2 Lipca 1925 roku Magistrat i Zarząd Policji miasta Kruszwicy zatwierdziły pismo od zarządu klubu sportowego znad Gopła.


List zarządu "Gopło" do Magistrali miasta Kruszwica


Do miasta Kruszwicy.

Niniejszym podajemy do wiadomości,
iż w dniu 2 VI 25 r. (dosłownie: drugim czerwca tysiąc dziewięćset dwudziestym piątym) został założony w Kruszwicy klub sportowy z nazwą „Gopło”, a siedzibą jego jest – Kruszwica – klub ten obejmuje działy wchodzące w zakres sportu, jak sekcję lekkoatletyczną, drużynę piłki nożnej etc.

Protektor klubu: p. St. K. (nazwisko nie czytelne prawdopodobnie: Kromoski)
Zarząd:
prezes: H. Barałkiewicz- zast. W. Grocholoski
sekretarz: F. Soiński – zast. H. Soiński
skarbnik R. Sokołowski
(nazwiska zarządu są również nieczytelne)
W latach 30tych XX wieku drużyna trenowała na placu ówczesnego targowiska, dziś jest to teren Osiedla Robotniczego. W składzie znaleźli się Z. Jańczak, E. Baralkiewicz, E. Jańczak, Sobecki, T. Jańczak, B. Jańczak, Grocholski. Grali również Wojtasiak, Adamiak, E. Borówka, R. Stek, T. Urbański i Świątek. Z okazji Powiatowego Święta WF i PW w Strzelnie 19 czerwca 1930 r. odbyły się zawody, na których drużyna kruszwicka zdobyła medal mistrza w piłce nożnej. Jeden z nich należy do T. Urbańskiego – reprezentanta Kruszwicy.W czasie okupacji, w latach 1940-1945 młodzież brała udział w rozgrywkach piłkarskich z Mątwami i Strzelnem (13-14 latki). Prowadzącymi byli: Czesław Szudzichowski i Stanisław Lewandowski. Na rozgrywki chadzano pieszo. Bramki robiono z odzieży, czy butów. Zawody odbywały się przeważnie na łąkach w Szarleju oraz na terenie Cukrowni w Kruszwicy. Część chłopców stała na czatach i dawała znać pozostałym, czy nie nadchodzą mundurowi, których zadaniem było likwidowanie wszelkiej działalności sportowej ludności polskiej. Kiedy dochodziło do takiej sytuacji ratowano się ucieczka przez pola i rowy.


Skład: 1. Góra, K.S.Noteć Mątwy 1984 r. drużyna pod przewodnictwem Jerzego Uklejewskiego (kierownik pierwszy z prawej, stojący)
2. K.K.S. Piast Kruszwica po wygranym na wyjeździe meczu z K.S.O.M. Tur Mogilno (2:5), bramki dla Kruszwicy zdobyli: J. Uklejewski 2, F. Rozciszewski 1, M. Drzewucki 1 i M. Marcinkowski 1, mecz odbył się w 1946 roku.

W 1946 roku zespół nosił nazwę K.K.S. "Piast" Kruszwica. Piłkarze Piasta nosili całkowite stroje w kolorze białym. Kierownikiem drużyny w tamtym czasie był Florian Kamiński.

Skład zespołu 1946 r. K.K.S. Piast Kruszwica:

1. Marian Słowikowski
2. Mieczysław Drzewucki
3. Henryk Kołtuński
4. Czesław Uzarski
5. Juliusz Grzybowski
6. Rajmund Tobby
7. Mieczysław Marcinkowski
8. Franciszek Rozciszewski
9. Jerzy Uklejewski
10. Czesław Staszak
11. Mariusz Lewandowski
12. Florian Kamiński (kierownik drużyny)

1950 r.

W 1948 roku w ramach obchodów 25-lecia „Pogoni” Mogilno, odbył się turniej piłkarski drużyn: „Pogoni” Mogilno, „Stelli” Gniezno oraz „Piasta” Kruszwicy. Puchar turnieju zdobyła drużyna z Kruszwicy. W składzie znaleźli się: M. Stasiak, Cz. Sztudzichowski, T. Urbański, ST. Lewandowski, J. Michalak, J. Stanisławski, a także E. Śmigielski, Z. Siudziński, Wawrowski, I. Janeczek, M. Mareczek i Z. Siudziński. Prezesem był wówczas Modrzik, a chłopcy grali w strojach białych (całkowitych).

W sezonie 1950/51 stroje nadal były białe


Skład 1952
                                                                           Skład w sezonie 1953/54

Spore sukcesy piłkarze odnosili w latach 60tych. W sezonie 1960/61 wywalczyli awans do A-klasy.
Opracowanie Bartłomiej Grabowski na podstawie źródeł uzyskanych od pana Jerzego Uklejewskiego. Fotografie również należą do zbiorów pana Jerzego, a także z Kroniki MLKS "Gopło" Kruszwica.

1 komentarz: