czwartek, 17 marca 2016

Mątew już nie ma - o wykładzie dr Łaszkiewicza z PTH 16.03.2016

Mątew już nie ma” - przyznać trzeba, że sam tytuł wykładu skłania do refleksji. W środę (16 marca 2016 roku) mieliśmy możliwość wysłuchania zajmującego wykładu dr hab. Tomasza Łaszkiewicza na temat wsi Mątwy, a w zasadzie doliny Noteci i losach wsi w różnych okresach, po słynnej inowrocławskiej bitwie (zwanej współcześnie przez historyków bitwą pod Mątwami 13 lipca 1666 r.).

Prezes oddziału Polskiego Towarzystwa Historycznego przedstawił kilka interesujących hipotez związanych z samą bitwą. Do najciekawszych należy miejsce, gdzie przypuszczalnie rozegrał się wojenny dramat, podczas którego poległo 3 do 4 tysiąca rycerzy. Swoje wywody oparł na dziennikach, kronice, mapach topograficznych okolic, badaniach archeologicznych, przekazach i innych zebranych źródłach.


W czasie wykładu historyk przedstawił również program obchodów 350.rocznicy bitwy pod Mątwami, która niebawem się odbędzie. Na wykładzie w Inowrocławskim Saloniku Literacko-Artystycznym Biblioteki Miejskiej im. Jana Kasprowicza nie zabrakło delegata Nadgoplańskiego Towarzystwa Historycznego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz