czwartek, 10 grudnia 2015

Przyjaciel Ludu o Kruszwicy 1842 r.

Dnia 15 stycznia 1842 roku gazeta z Leszna „Przyjaciel Ludu”, w numerze 29, wydała artykuł dotyczący miejscowości Kruszwica. Publikacja dotyczyła między innymi „upadku Kruszwicy”, przemysłu – handlu z Pomorzem. Upadek autor tekstu upatrywał w spadku wód Gopła i braku możliwości żeglugi, a co za tym idzie braku możliwości handlu. Dość ciekawa teoria.

Dalej gazeta mówiła o wystąpieniu Zbigniewa przeciw ojcu i wystawieniu 7 pułków w Kruszwicy. Wojna miała doprowadzić do upadku Kruszwicy, chociaż dziś z całą pewnością badacze zaprzeczają tej tezie, wysuwając dowody archeologiczne, które stwierdzają, że miasto dalej się rozwijało.

Gazeta zamieściła także fragment dotyczący wyjaśnienia słów, od których wywodzi się Kruszwica.Swoje wywody opierają na Kronikach Jana Długosza i Galla Anonima, zwanego Marcinem Gallusem.

Dalszy ciąg numeru opowiada historię "Itaki, ojczyzny Ulisessa" i "Widok Wyspy Korfu".

Ilustrowany tygodnik z Leszna wychodził w latach 1834-1849 r. Czasopismo wydawał Antoni Popliński i Józef Łukaszewicz, finansował je Edward Raczyński. Było pismem wielkopolskich organiczników i stanowiło jeden z pierwszych w Polsce magazynów ilustrowanych.

Opracowanie Bartłomiej Grabowski.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz