poniedziałek, 4 stycznia 2016

Galeria NTH 2016/2017 r.

3.01.2016 NTH z pamięcią o powstańcach wielkopolskich, w dniu wyzwolenia Kruszwicy, przy mogile powstańców, na cmentarzu kolegiackim.

10.01.2016 NTH z pamięcią o powstańcach wielkopolskich, przy mogile powstańców, na cmentarzu kolegiackim w Kruszwicy w czasie uroczystości.

29.02.2016 NTH, Klub Dyskusyjny, Portal Kujawski, Ruch Narodowy, Pro Terra Cuiaviae organizatorami uroczystości  inowrocławskich i bydgoskich, upamiętniające wyzwolenie Węgier, które odbędą się 15 marca. W uroczystości na inowrocławskim rynku brali udział nasi członkowie, 13 marca 2016 r. 

1.03.2016 Nadgoplańskie Towarzystwo Historyczne przygotowało wystawę poświęconą Żołnierzom Wyklętym, wystawioną przez CKiS Ziemowit - "Dlatego, że byli Niezłomni zostali Wyklęci".


1.03.2016 r. NTH przeprowadziło wywiad z panią Ireną Wawrowską, sekretarzem Koła Kombatantów w Kruszwicy. Zebrane informacje zostały opublikowane na stronie Kuriera Kruszwickiego i stronie NTH.


7.03.2016 Delegacja NTH z wizytą u pani Marii Borówek, 90te urodziny "Mysi".


16.03.2016 NTH wysłuchało wykładu dr Tomasza Łaszkiewicza z Polskiego Towarzystwa Historycznego "Mątew już nie ma", który odbył się w Inowrocławskim Saloniku Literacko-Artystycznym Biblioteki Miejskiej im. Jana Kasprowicza.3.04.2016 NTH z wizytą na zakopiańskiej Harendzie, w Muzeum Jana Kasprowicza (Harenda 12a). Wykład Stowarzyszenia Przyjaciół Twórczości Jana Kasprowicza.

14.04.2016 Na zaproszenie NTH odpowiedział Józef Siej, który opowiedział o "Makabrycznej Nocy" wydarzeniach z października 1939 roku w Inowrocławiu. Spotkanie odbyło się w CKiS w Ziemowit.

5.05.2016 "Bachus" z KWW uratowany
Nadgoplańskie Towarzystwo Historyczne serdecznie dziękuje Panu Ireneuszowi Springerowi za przekazane informacje o figurze, Pani Danucie Derendzie z VIN-KON, zarządowi firmy VIN-KON, Burmistrzowi Kruszwicy Dariuszowi Witczakowi, pracownikom referatu robót publicznych, Panu Bogdanowi Kwiatkowskiemu oraz kruszwickim strażakom za użyczenie sprzętu. Figura ma w przyszłości znaleźć się w planowanej przez Urząd Miejski w Kruszwicy ekspozycji winiarstwa. Wspólnymi siłami ocaliliśmy od zniszczenia piękny zabytek, pamiątkę po Kujawskiej Wytwórni Win i jej założycielu Henryku Makowskim.


7.05.2016 Broszurka Informacyjna Nadgoplańskiego Towarzystwa Historycznego nr 1 - Łagiewniki22.05.2016 W spotkaniu z Kruszwickim Kołem Pszczelarzy wzięła udział Justyna Grabowska sekretarz Nadgoplańskiego Towarzystwa Historycznego w Kruszwicy. Sekretarz przedstawiła szczegóły dotyczące broszury o pszczelarstwie kruszwickim.

23.05.2016 NTH miało przyjemność przeprowadzić wywiad z panem Władysławem Sikorskim, wieloletnim pracownikiem Kujawskiej Wytwórni Win w Kruszwicy. Pan Sikorski przekazał towarzystwu dziennik ze wspomnieniami z czasów pracy w fabryce Henryka Makowskiego.


27.05.2016 NTH było obecne przy odsłonie tablicy w Szarleju. Tablice upamiętniają postać sławnego rodu Kościelskich i historii kujawskiego Szarleja. Tablice postawione dzięki staraniom parafii św. Piotra i Pawła oraz mieszkańców wsi Szarlej.


24.06.2016 r. za pośrednictwem naszego stowarzyszenia doszło do spotkania córki Pana Henryka Makowskiego, Pani Władysławy Jędrzejewskiej z burmistrzem Kruszwicy Dariuszem Witczakiem. Tematem rozmów było opracowanie tablicy upamiętniającej wielkiego kruszwiczanina, twórcę kruszwickiej winiarni.

2.07.2016 r. prace porządkowe na cmentarzu ewangelickim w Rusinowie. Na fotografii Przemysław Bohonos i nowy członek NTH Radosław Roszak.

29.07.2016 r. o godzinie 17:00 w Hoteliku Sportowym przy ulicy Poznańskiej 17 w Kruszwicy odbyło się spotkanie członków i sympatyków Nadgoplańskiego Towarzystwa Historycznego. Dwa lata działalności NTH.

3.09.16 r.  Członkowie Nadgoplańskiego Towarzystwa Historycznego wraz z regionalistą Józefem Siej oraz Państwem Szymańskich i radnym z obszaru Polanowic Stefanem Lewandowskim podjęli w Polanowicach przedstawicieli rodziny Gierke. Na zdjęciu Walter oraz Jurgen Gierke, bratankowie słynnego kujawskiego Schindlera Hansa-Jana Gierke. Inicjatorem spotkania była Paulina Kaczmarek z Nadgoplańskiego Towarzystwa Historycznego.

23.09.2016 r. Nadgoplańskie Towarzystwo Historyczne zorganizowało "Marsz patriotyczny" z kruszwickiego Rynku do Łagiewnik pod hasłem "Pielęgnowanie przeszłości".
Przybyłych na Rynek mieszkańców Kruszwicy i delegacje powitał prezes NTH - Przemysław Bohonos.
W marszu udział wzięli: Jerzy Uklejewski - świadek ówczesnych wydarzeń, wiceburmistrz Kruszwicy - Bartosz Krajniak, radny Rady Miasta i Gminy Kruszwica - Tomasz Łożyński, uczniowie z klasy mundurowej ZSP w Kruszwicy z dyrektorem szkoły - Haliną Stajszczak, harcerze z 49 DSH im. A. Małkowskiego z gimnazjum w Bachorcach z opiekunem - Małgorzatą Tojek-Borowy, delegacja LO w Kruszwicy i z Inowrocławia i wielu, wielu innych. Niemieckich żołnierzy zagrała grupa rekonstrukcyjna "GRH KAMPFGRUPPE NORD" z Bydgoszczy.
Mszę świętą na polach łagiewnickich celebrował ks Łukasz Staniszewski, a homilię wygłosił ks Maciej Jasiński. Po mszy uczestnicy marszu udali się pod obelisk upamiętniający tragiczne wydarzenia. Tam złożono wiązanki kwiatów i zapalono znicze.

27.09.2016 r. Nadgoplańskie Towarzystwo Historyczne zorganizowało uroczystość upamiętniającą znanego działacza kujawskiego, założyciela Kujawskiej Wytwórni Win w Kruszwicy, hallerczyka - Henryka Makowskiego. 


13.10.2016 r. Przedstawiciele instytucji gminnych i członkowie stowarzyszeń kruszwickich spotkali się by omówić szczegóły nowego projektu. Celem organizacji jest ratowanie świadectw przeszłości. Do spotkania w ramach projektu doszło 13 października w Bibliotece Miejsko-Gminnej w Kruszwicy, o sprawach związanych z projektem debatowali przedstawiciele instytucji oraz Fundacji Modrak i Nadgoplańskiego Towarzystwa Historycznego.

22.10.2016 r. o godzinie 12:00 przed Więzieniem w Inowrocławiu odbyła się uroczystość upamiętnienia ofiary hitlerowskiej zbrodni - tzw. "Makabrycznej nocy", czy też "Krwawej nocy" 22/23 października 1939 r. Była to 77 rocznica tych krwawych wydarzeń. Hołd pomordowanym złożyła w imieniu Nadgoplańskiego Towarzystwa Historycznego sekretarz Justyna Grabowska. Druga część uroczystości odbyła się w Teatrze Miejskim w Inowrocławiu.


22.10.2016 r. Byliśmy obecni na premierze filmu "Makabryczna Noc" w reżyserii Sebastiana Bartkowskiego.Koordynatorem drugiego odcinka serialu dokumentalnego był p. Józef Adam Siej. Film poprzedziła wystawa materiałów zgromadzonych na temat dramatycznych nocy. Wydarzenia z inowrocławskiego więzienia to również losy kruszwickie tak jak zagadkowa śmierć kruszwiczanina Kaszaka oraz śmierć Hansa Gierke z Polanowic. Jedną z ról w filmie zagrał prezes Nadgoplańskiego Towarzystwa Historycznego Przemysław Bohonos.

24.10.2016 r. Nadgoplańskie Towarzystwo Historyczne odwiedziło zakład fotograficzny p. Ludwika Rucińskiego, który opowiedział o historii swojej rodziny, a także zdradził tajniki fotografii i dziejów tego fachu w Kruszwicy.

27.10.2016 r. Nadgoplańskie Towarzystwo Historyczne gościło u p. Alfreda Głuszaka, który podzielił się swoją wiedzą na temat historii Kruszwicy, a także opowiedział o własnym powojennym życiu.

8.11.2016 r. Nadgoplańskie Towarzystwo Historyczne miało okazję wysłuchać opowieści p. Marii Strachowskiej, córki podporucznika Tomasza Stachowiaka, bohatera z czasów powstania wielkopolskiego i wojny z bolszewikami, urzędnika który w czasie II wojny światowej ratował od śmierci kruszwiczan.

11.11.2016 r. Delegacja Nadgoplańskiego Towarzystwa Historycznego składa kwiaty pod pomnikiem powstańców wielkopolskich w Kruszwicy, wcześniej członkowie Towarzystwa brali udział w Uroczystej Mszy Świętej w intencji Ojczyzny sprawowanej w kościele pw. św. Teresy w Kruszwicy, członkowie wzięli również udział w uroczystościach zorganizowanych w kościele pw. śś. Piotra i Pawła.

27.12.2016 r. Po raz trzeci w Chełmcach z inicjatywy Nadgoplańskiego Towarzystwa Historycznego odbyły się  uroczystości upamiętnienia Powstania Wielkopolskiego 1918/1919 r. i powstańców. Mszę świętą odprawił ksiądz Roman Płaczek - proboszcz parafii pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej, w uroczystości wzięły udział delegację straży pożarnej, harcerstwa, sołtysi, przedstawiciele różnych instytucji rodziny powstańców oraz parafianie. Krótką historię Powstania Wielkopolskiego w Kruszwicy i Chełmcach przybliżyła sekretarz Nadgoplańskiego Towarzystwa Historycznego Justyna Grabowska.

08.01.2017 r. Nadgoplańskie Towarzystwo Historyczne z pamięcią o powstańcach wielkopolskich, przy mogile powstańców, na cmentarzu kolegiackim w Kruszwicy w czasie uroczystości.

19.01.2017 r. Nadgoplańskie Towarzystwo Historyczne brało udział w spotkaniu działaczy Solidarności Gminy Kruszwica, spotkanie prowadził Wojciech Gonera.

17.02.2017 r. w Polanowicach odbyła się projekcja filmu "Makabryczna Noc", filmu przedstawiającego tragiczne wydarzenia z października 1939 r. w naszej okolicy. Obecni byli członkowie Nadgoplańskiego Towarzystwa Historycznego: prezes Przemysław Bohonos oraz wiceprezes Bartłomiej Grabowski.

25.02.2017 r. Nadgoplańskie Towarzystwo Historyczne organizuje wystawę poświęconą Żołnierzom Wyklętym w Hotelu Sportowym przy ul. Poznańskiej 17 w Kruszwicy. 

26.02.2017 r. członkowie Nadgoplańskiego Towarzystwa Historycznego Elżbieta Zielecka i Damian Dominiak wzięli udział w biegu współorganizowanym przez Gminę Kruszwica - Bieg Tropem Wilczym. Bieg rozpoczął się o godzinie 12:00 ze stadionu miejskiego Klubu Piłkarskiego Gopło Kruszwica. 


2.03.2017 r. w Kruszwicy, w CKiS "Ziemowit" odbyła się projekcja filmu "Makabryczna Noc", filmu przedstawiającego tragiczne wydarzenia z października 1939 r. w naszej okolicy. Współorganizatorami pokazu filmowego było Nadgoplańskie Towarzystwo Historyczne: o swojej roli w filmie opowiedział prezes Przemysław Bohonos, o sytuacji Kruszwicy w 1939 r. opowiedział wiceprezes Bartłomiej Grabowski, o realizacji filmu mówił regionalista p. Józef Siej-koordynator pokazów filmowych.

3.03.2017 r. Justyna Grabowska sekretarz Nadgoplańskiego Towarzystwa historycznego w imieniu Towarzystwa złożyła kwiaty i zapaliła znicz na grobie sanitariuszki Anny Szejn w 26. rocznice kruszwickiej bohaterki.

10.03.2017 r. Nadgoplańskie Towarzystwo Historyczne było gościem wiceburmistrza Kruszwicy Bartosza Krajniaka. Było to spotkanie w sprawie ustaleń na temat muralu "Henryka Makowskiego". W przyszłym tygodniu odbędą się spotkania z artystą, projektantem, wykonawcą projektu. Mural będzie zdobił ścianę jednej z kruszwickich kamienic.

17.03.2017 r. członkowie Nadgoplańskiego Towarzystwa Historycznego uczestniczyli w spotkaniu Polskiego Towarzystwa Historycznego w
Saloniku Literacko-Artystycznym Biblioteki Miejskiej im. J. Kasprowicza Inowrocławiu. Prezentacji swojej najnowszej książki pt. „Listy z Helu” dokonał Tomasz Łaszkiewicz. Książka napisana na podstawie korespondencji Romana Komierowskiego do żony to przepiękny obraz obyczajów jakie miały miejsce na polskiej ziemi kilka lat przed odzyskaniem niepodległości. Dodam, że książka zdobiona jest czarno-białymi fotografiami, które również dodają klimatu. W czasie spotkaniu omówiona była również „Ziemia Kujawska”, epitafium poświęcone profesorowi Marianowi Biskupowi (1922-2012). W publikacji znajdziemy między innymi biografie profesora i wspomnienia o historyku. O książce jeszcze opowiemy. Trzecią pozycją zaprezentowaną w czasie spotkania była książka Wojciecha Gonera „Przemiany polityczne w Inowrocławiu w latach 1989-1990”. Jest to ciekawy tytułów, nie tylko z uwagi na trudny temat podjęty przez autora, ale także na fakt, że Solidarność działała w naszych okolicach.


17.03.2017 r. Nadgoplańskie Towarzystwo Historyczne spotkało się z wiceburmistrzem Kruszwicy Bartoszem Krajniakiem oraz artystą Marcinem Fołdą. Stowarzyszenie zaproponowało by kolejny po "Zamkowej" mural, nawiązał do przeszłości winiarni i Henryka Makowskiego.


21 marca 2017 r. w Gimnazjum nr.1 im. św. Wojciecha w Inowrocławiu odbyło się otwarte zebranie Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego. Wiodącym tematem były zbliżające się w 2019 roku obchody 100-lecia Powstania Wielkopolskiego. W zebraniu oprócz członków TPPWlkp. uczestniczyli również: dr Tomasz Łaszkiewicz reprezentujący Polskie Towarzystwo Historyczne, Bartłomiej Grabowski reprezentujący Nadgoplańskie Towarzystwo Historyczne, Ewa Dzikowska reprezentująca Towarzystwo Miłośników Miasta Inowrocławia. Przybyłych na zebranie gości powitał Rafał Cyms - prezes TPPWlkp. Głos w dyskusji zabrali między innymi: Edmund Mikołajczak, który przedstawił propozycję wojewody kujawsko-pomorskiego w sprawie organizacji obchodów 100-lecia Powstania Wielkopolskiegi i 100-lecia Odzyskania Niepodległości na terenie naszego województwa. O przyspieszeniu prac inowrocławskiego Komitetu Obchodów 100-lecia Odzyskania Niepodległości i Powstania Wielkopolskiego w Inowrocławiu i na Kujawach apelował dr Tomasz Łaszkiewicz z PTH (jednocześnie członek Komitetu). Natomiast Bartłomiej Grabowski z Nadgoplańskiego Towarzystwa Historycznego poinformował zebranych o przygotowaniach do jubileuszowych obchodów na terenie gminy Kruszwica i szerokiej współpracy z inowrocławskim komitetem. Ustalono również, że o pracach komitetu należy poinformować prezydenta Inowrocławia, aby wspólnie pracować nad programem obchodów 100-lecia Powstania Wielkopolskiego.


1.04.2017 r.  na cmentarzu parafialnym w Chełmcach gm. Kruszwica, członkowie Nadgoplańskiego Towarzystwa Historycznego wspólnie z miłośnikiem historii p. Jerzym Stannym przeprowadzili badania dotyczące powstańców wielkopolskich pochodzących spod kruszwickiej wsi. Ustaliliśmy miejsca pochówku kilkunastu żołnierzy pochodzących z Chełmc i okolic. Podobne prace Towarzystwo przeprowadzi w ciągu następnych miesięcy na terenie całego dekanatu kruszwickiego. Celem badań jest zebranie jak największej ilości wiadomości o powstańcach, a także udokumentowanie i publikacja zebranych przez nas informacji. Fot. Bartłomiej  Grabowski, na zdjęciu od lewej: Wojciech Wojciechowski, Justyna Grabowska, Jerzy Stanny.


27.04.2017 r. Nadgoplańskie Towarzystwo Historyczne zorganizowało spotkanie wspomnieniowe poświęcone regionaliście, działaczowi społecznemu z Kujaw - Henrykowi Ładzie (1937-2006), odbyło się w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Kruszwicy. Gościem spotkania był burmistrz Kruszwicy p. Dariusz Witczak, który wspólnie z p. Henrykiem reaktywował niegdyś kruszwickie "Towarzystwo Gimnastyczne Sokół". Słowo zabrała również p. Magdalena Jagiełłowicz, która wspólnie z p. Ładą działała w "Solidarności". Dyskusją tą NTH uczciło 80. rocznicę urodzin Henryka Łady. Planujemy przeprowadzić dalsze badania nad działalnością Kujawskich regionalistów, historyków i działaczy - projekt "Badacze Dziejów Kujaw - we wspomnieniach mieszkańców".


27.04.2017 r. odbył się VII Gminny Festiwal Piosenki Patriotycznej, Nadgoplańskie Towarzystwo Historyczne miało zaszczyt włączyć się w organizację festiwalu dla dzieci z klas 1-3 szkół podstawowych.
20.05.2017 r. zwiedziliśmy kilka zabytków w naszej okolicy, między innymi Chrosno (koźlak), Lachmirowice (dwór) i Polanowice (dwór, szkoła i kościół).17.06.2017 r. Nadgoplańskie Towarzystwo Historyczne wzięło udział w uroczystościach 60-lecia kapłaństwa księdza Stanisława Pohla. Rocznicę zasłużonego kapłana, kruszwiczanie obchodzili w Kolegiacie.20.06.2017 r. Pożegnaliśmy Józefa Sieja, regionalistę, miłośnika historii, byłego radnego Inowrocławia, członka zarządu oddziału Towarzsytwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego. aktywnego działacza na rzecz dziejów Kujaw i powiatu inowrocławskiego. Nadgoplańskie Towarzystwo Historyczne wielokrotnie współpracowało z panem Siejem. Był człowiekiem czynu, dzieliliśmy jego pasję, dla młodych regionalistów był i będzie wzorem współczesnej pracy historycznej. Zmarł w wieku 64 lat, pochowany na cmentarzu parafialnym św. Mikołaja, ulica Marulewska. W ostatniej drodze towarzyszyła p. Józefowi delegacja Nadgoplańskiego Towarzystwa Historycznego.24.06.2017 r. Nadgoplańskie Towarzystwo Historyczne wzięło dziś udział w grze terenowej organizowanej przez Stowarzyszenie Rozwoju Trzech Wsi "PrzeŻeJa".


25.06.2017 r. delegacja Nadgoplańskiego Towarzystwa Historycznego wzięła udział w pożegnaniu księdza Łukasza Staniszewskiego, który pomagał nam w realizacji Marszu Patriotycznego Kruszwica-Łagiewniki. Odchodzącemu kapłanowi życzyliśmy dużo sił, zdrowia i życzliwych ludzi wokół siebie. Kwiaty wręczyła Justyna Grabowska, życzenia złożył Mariusz Łęczycki.29.06.2017 r. odbyło się spotkanie Polskiego Towarzystwa Historycznego w Inowrocławiu, mieliśmy przyjemność wysłuchać prezentacji o Solidarności Rolników Indywidualnych na Kujawach - p. Wojciecha Gonery, a także recenzji najnowszej "Ziemi Kujawskiej" -prezesa Tomasza Łaszkiewicza.14.07.2017 r. pożegnaliśmy ks. Henryk Ląga (ur. 1949, zm. 10 lipca 2017) - proboszcza parafii św. Anny w Kościeszkach. Wprowadzenie trumny z ciałem zmarłego proboszcza do kościoła parafialnego w Kościeszkach odbyło się w piątek o godz. 15:00. W ostatniej drodze towarzyszyła proboszczowi delegacja Nadgoplańskiego Towarzystwa Historycznego.23.07.2017 r. wizyta Towarzystwa w Polanowicach. Mieliśmy przyjemność zwiedzić pałac, który udostępnił nam właściciel p. Piotr Badziąg. P. Piotr zajmuje się rekonstrukcją dawnego pałacu. Budynek, zwłaszcza biblioteka i sala koncertowa wywarły na członkach NTH ogromne wrażenie. Podczas zwiedzania wysłuchaliśmy historii rodzinnej p. Badziąga.
1.08.2017 r. wybuchło Powstanie Warszawskie. Z tej okazji na grobie kruszwiczanki Anny Szejn (sanitariuszki, powstańca) zostały złożone kwiaty i znicze. Kwiaty w rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego co roku składa Nadgoplańskie Towarzystwo Historyczne. W delegacji wzięli udział: Przemysław Bohonos, Justyna Grabowska, Magdalena Jagiełłowicz, Arkadiusz Derenda i Elżbieta Zielecka.


1.08.2017 r. Nadgoplańskie Towarzystwo Historyczne ogłosiło akcję, którego celem jest przypominanie o Powstańcach Warszawskich. Jedną z takich osób jest Władysława Jędrzejewska, córka Henryka Makowskiego. Akcja polega na składaniu kartek okolicznościowych oraz życzeń przebywającej w Łodzi Pani Władysławie. Na apel stowarzyszenia odpowiedziało Przedszkole Samorządowe im. Ewy Lewańskiej w Kruszwicy. 


7.2017-8.2017 r. Nadgoplańskie Towarzystwo Historyczne organizuje wystawę fotograficzną w barze Sztormówka nad Gopłem (Półwysep Rzępowski-Cypel). Fotografie przedstawiają Kruszwicę na dawnych i współczesnych fotografiach: zabytkowe obiekty, nieistniejącą już fabrykę win Makowskiego, wioślarzy, czy cukrownie.

31.08.2017 r. Byliśmy obecni na otwarciu wystawy w Łojewie:„Solidarność na Kujawach Zachodnich 1980-1989” przygotowanej przez: Zarząd Regionu Toruńsko-Włocławskiego NSZZ „Solidarność” i Gminę Inowrocław. Wystawa miała miejsce w sali Centrum Integracji Społecznej, zaprezentowane zostały zbiory Biura Badań Historycznych Zarządu Regionu Toruńsko-Włocławskiego NSZZ „Solidarność” oraz dokumenty przekazane przez osoby prywatne.25.09.2017 r.  z kruszwickiego rynku, przedstawiciele samorządu, stowarzyszeń i organizacji oraz delegacje placówek szkolnych i mieszkańcy udali się do miejsca pamięci w Łagiewnikach. Przemarsz poprzedziła uroczysta Msza święta w Kościele pw. św. Teresy. Uroczystość już po raz trzeci zorganizowało Nadgoplańskie Towarzystwo Historyczne.28.09.2017 r. byliśmy obecni na spotkaniu Oddziału Polskiego Towarzystwa Historycznego w Inowrocławiu, w Saloniku Literacko-Artystycznym Biblioteki Miejskiej, gdzie zaprezentowana była książka: Bitwa pod Mątwami 1666, historia i pamięć, pod red T. Łaszkiewicz, Inowrocław 2017.


28.09.2017 r. Mieliśmy przyjemność obejrzeć wystawę, którą współtworzyli członkowie Polskiego Towarzystwa Historycznego i Franciszkanie w Inowrocławiu, w kościele p.w. Św. Krzyża. 


28.09.2017 r. "Zgodnie z art. 42a ust. 3 ustawy z dnia 7 kwietnia 1989 roku - Prawo o stowarzyszeniach (Dz. U. z 2017 r., poz. 210), Zarząd Nadgoplańskiego Towarzystwa Historycznego podaje do publicznej wiadomości uchwałę nr 15/2017/WZ z dnia 28 września 2017 roku w sprawie przekształcenia stowarzyszenia zwykłego o nazwie Nadgoplańskie Towarzystwo Historyczne w stowarzyszenie rejestrowe o nazwie Nadgoplańskie Towarzystwo Historyczne.
Zarząd jednocześnie zawiadamia potencjalnych wierzycieli stowarzyszenia o podjęciu uchwały w sprawie przekształcenia stowarzyszenia zwykłego."


1.10.2017 r.  nasze stowarzyszenie wzięło udział w uroczystościach upamiętniających tragiczne wydarzenia w Rożniatach, które miały miejsce 4 października 1939 roku. Po uroczystościach zaproszeni goście udali się do świetlicy w Kobylnikach gdzie wyświetlony został archiwalny film z 1989 roku dokumentujący uroczystą Mszę świętą. Była to również okazja do wspólnej dyskusji z mieszkańcami na temat Rożniat i miejsca pamięci.


19.10.2017 r. XI Kruszwickie Forum Organizacji Pozarządowych, podczas którego pracownicy gminy przeprowadzili konsultacje dot. programu współpracy z organizacjami pozarządowymi na 2018 rok. Przedstawicielem Nadgoplańskiego Towarzystwa Historycznego był Bartłomiej Grabowski.


11.11.2017 r. Delegacja Nadgoplańskiego Towarzystwa Historycznego wzięła udział w uroczystej Mszy Świętej w kościołach św. Teresy i pw. św. Apostołów Piotra i Pawła w Kruszwicy. Na grobach Powstańców Wielkopolskich złożyliśmy kwiaty. Z pamięcią za Tych, którzy oddali życie za naszą Niepodległość. Z kwiatami członkowie Zarządu: od lewej Mariusz Łęczycki, Justyna Grabowska, Bartłomiej Grabowski i Magdalena Jagiełłowicz, fot. Przemysław Bohonos.


11.11.2017 r. Delegacja naszego stowarzyszenia wzięła udział w przedpremierowym pokazie cyfrowego albumu dotyczącego Powstania Wielkopolskiego. Spotkanie zorganizowano w Katolickiej Szkole Podstawowej w Inowrocławiu. Inicjatorem projektu jest Towarzystwo Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918/1919 Koło w Inowrocławiu oraz Harcerska Grupa Rekonstrukcji Historycznej ZHR. Koordynatorem projektu jest Tomasz Sibor.


10.12.2017 r. Członkowie Nadgoplańskiego Towarzystwa Historycznego byli obecni w czasie uroczystości poświęcenia repliki sztandaru Szkoły Podstawowej nr 1 w Kruszwicy. Uroczystość rozpoczęła się o godzinie 10:00, w kościele pw. św. Ap. Piotra i Pawła w Kruszwicy miała miejsce niezwykła uroczystość. Przy ołtarzu zgromadziła się społeczność Zespołu Szkół Samorządowych nr 1 w Kruszwicy przynosząc ze sobą replikę sztandaru, którą poświęcił ks. kanonik Roman Kotecki, proboszcz tutejszej parafii. Historia sztandaru sięga 1937 roku.14 grudnia 2017 r. w restauracji „U Piasta Kołodzieja” odbyło się Uroczyste Walne Zebraniem Członków Stowarzyszenia połączone z spotkaniem wigilijnym zorganizowane przez Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania Czarnoziem na Soli . Uczestnikami byli Członkowie Stowarzyszenia, Burmistrzowie i Wójtowie z terenu powiatu inowrocławskiego oraz władze i pracownicy Stowarzyszenia LGD Czarnoziem na Soli. W czasie posiedzenia przyjęto nowych członków w szeregi Stowarzyszenia. Nadgoplańskie Towarzystwo Historyczne zostało przyjęte jednogłośnie. Reprezentowała nas: członek zarządu Magdalena Jagiełłowicz.16.12.2017 r. w miejscach pamięci: na cmentarzu w Polanowicach i w Kruszwicy, członkowie Nadgoplańskiego Towarzystwa Historycznego złożyli wieniec i zapalili znicze. Wieczna chwała bohaterskiemu komandorowi, Obrońcy Wybrzeża z września 1939 r., Zbigniewowi Przybyszewskiemu (1907-1952). Kruszwica pamięta i dziękuje!27.12.2017 r. Uroczystość w Chełmcach w kościele św. Katarzyny Aleksandryjskiej, upamiętnienie powstańców wielkopolskich z Kujawskiej wsi. Podczas eucharystii mieszkańcy modlą się w intencji poległych powstańców. Na znajdującym się przy kościele cmentarzu zapalano znicze oraz złożono kwiaty. Nadgoplańskie Towarzystwo Historyczne po raz czwarty miało przyjemność zorganizować uroczystość. Za udział dziękujemy harcerzom z Woli Wapowskiej, służbie liturgicznej, księdzu proboszczowi R. Płaczkowi, parafianom z Chełmc i okolic, strażakom z OSP Chełmce i innym sztandarom biorącym udział.
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz