środa, 6 listopada 2019

Wojenna fotografia zdradza wiele szczegółów na temat Kruszwicy


Pochodząca z 1941 roku fotografia wojenna wykonana została z murów Mysiej Wieży. Swoim "polem widzenia" obejmuje obszar panoramy miasta. Widzimy na niej szereg budynków, które zachowały się do dzisiejszych czasów. Są też takie, które nie przetrwały próby czasu oraz rozbiórki.

Do takich budynków należy wieża wraz z kościołem protestanckim (widoczna na zdjęciu). Po II Wojnie Światowej rozebrana pod pretekstem symbolu niemieckości oraz przede wszystkim jako budulec pod szereg budowanych po 1945 roku domów.

Na zdjęciu wyłapać możemy istniejące wówczas budynku obecnego ZSO w Kruszwicy oraz kamienicy przy ulicy Kasprowicza. Ówczesny rynek został przysłonięty przez zabudowania kamienicy znajdujące się tam, gdzie dziś możemy korzystać z usług Metal-Dom. Warto dodać, że w tym samym budynku mieścił się niemiecki komisariat.


Bliżej ulicy Zamkowej (obecnie skwer bursztynowy) dostrzec możemy warsztaty oraz dużą, wolną od zabudowań przestrzeń. Ten stan zabudowy utrzymał się w mniejszym lub większym stopniu do momentu budowy skweru bursztynowego. W miejscu dzisiejszego sklepu meblowego York oraz kompleksu handlowego przy Zamkowej lokalizację swoją miały liczne ogródki. 

Najbardziej zaskakująca z perspektywy dzisiejszych czasów wydaje się być obecna ulica Goplańska oraz wówczas istniejące zabudowania (gazownia) i budynki cukrownicze w oddali.     

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz