niedziela, 20 listopada 2016

Rys historyczny Klubu Wioślarskiego "Gopło" (2007-2011) część II

Mistrzostwa Polski Seniorów w Poznaniu 2007 r. II miejsce zajął Jerzy Kowalski


2007

Klub Wioślarski „GOPŁO” Kruszwica działał i działa nadal. W 2007 r. Klub zrzeszał aż 76 czynnych zawodników – 70 uczniów i 6 studentów w pięciu kategoriach wiekowych: młodzicy do 13 lat, juniorzy młodsi do 15 lat, juniorzy do 18 lat, młodzieżowcy do 22 lat i seniorzy powyżej 22 lat.

KW „GOPŁO” Kruszwica oprócz szkolenia zawodników w zakresie wioślarstwa od szeregu lat jest organizatorem ogólnopolskich regat promujących Polskę, Województwo Kujawsko Pomorskie, Powiat Inowrocławski i samą Kruszwicę. Są to to Centralne Regaty Otwarcia Sezonu, Mistrzostwa Polski, Centralne Kwalifikacyjne Regaty Juniorów i Młodzieżowców, Regaty Państw Wyszechradzkich, Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży oraz Mistrzostwa Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Kruszwiccy wioślarze brali udział w wielu regatach krajowych lub międzynarodowych. W 2007 r. Arnold Sobczak we wrześniowych ME seniorów w Poznaniu zajął wysokie IV miejsce w wioślarskich jedynkach, co było jego wielkim osiągnięciem. Spory sukces odniósł także Artur Śledzik, który płynąc w osadzie reprezentacyjnej czwórce podwójnej na Młodzieżowych mistrzostwach Świata w Szkocji zajął VII miejsce. Ten sam zawodnik z tą samą załogą podczas międzynarodowych regat w Rotzeburgu (Niemcy) wygrał jeden bieg, a w drugim polska osada zajęła drugie miejsce. Mniej udany występ zanotowała ta osada podczas ME w Poznaniu, gdzie zajęła dopiero IX miejsce.

A. Śledzik został powołany do kadry narodowej młodzieżowców. Marcin Sarnowski wspólnie z wioślarzami RTW Bydgostia reprezentując Wyższą Szkołę Gospodarki w Bydgoszczy uczestniczył w regatach w Monako na zaproszenie Księcia Alberta II, gdzie polska osada czwórek podwójnych wywalczyła wysokie trzecie miejsce. Podczas rozegranych w tym roku MP seniorów w Poznaniu kruszwicka dwójka ze sternikiem w składzie: Rafał Smoliński, Marcin Sarnowski i sternik Bartosz Januszek zdobyła złoty medal i tytuł mistrzowski. Na tych mistrzostwach czwórka podwójna „GOPŁA” - Artur Śledzik, Artur Januszek, Artur Chojnowski i Bartosz Szczyrba wywalczyła brązowy medal. Brązowy medal zdobył na MP w Poznaniu także Arnold Sobczak w wyścigach wioślarskich jedynek. Oprócz tego A. Sobczak w tym roku zdobył także złote medale i tytuły Akademickiego MP i MP Szkół Wyższych. Wielki sukces na MP seniorów odnotowali kruszwiccy wioślarze , którzy w klubowej ósemce zajęli wysokie piąte miejsce płynąc w składzie: Rafał Smoliński, Bartosz Szczyrba, Marcin Sarnowski, Artur Chojnowski, Artur Januszek, Daniel Szczepaniak, Artur Śledzik i sternik Bartosz Januszek. Oprócz tego zawodnika wagi lekkiej Jerzy Kowalski w finale skiffistów zajął V miejsce, niewiele ulegając dwukrotnym mistrzom olimpijskim w dwójkach podwójnych z Sydney i z Aten – Tomaszowi Kucharskiemu (AZS Gorzów) i Robertowi Syczowi (Bydgostia).

Podczas Młodzieżowych MP rozegranych w Poznaniu Jerzy Kowalski w jedynkach wagi lekkiej wywalczył srebrny medal i tytuł wicemistrzowski, a czwórka podwójna w składzie: Artur Śledzik, Daniel Szczepaniak, Tomasz Kowalski także wywalczyła srebrny medal. Do grona medalistów dołączyli też juniorzy młodsi kruszwickiego Klubu, gdzie Dawid Kawecki w rywalizacji jedynek zajął II miejsce, a czwórka podwójna w składzie: Artur Mikołajczak, Krzysztof Sobczak, Tomasz Cugier i Krzysztof Majchrzak uplasowali się na VII miejscu. Kolejnym sukcesem kruszwickiego wioślarstwa było powołanie do kadry narodowej juniorów Dawida Kaweckiego, który wystąpił w Brandenburgu w regatach Państw Nadbałtyckich „Baltic Cup” zajmując w finale VI miejsce.

W tym roku w kadrze olimpijskiej znalazło się dwóch seniorów – Arnold Sobczak i Artur Śledzik, Jerzy Kowalski został objęty szkoleniem centralnym seniorów w wadze lekkiej. Szkoleniem wioślarzy kruszwickich zajmowali się w tym roku Robert Januszek – prowadząc grupy młodzików i juniorów oraz Kazimierz Naskręcki – któremu powierzono opiekę nad młodzieżowcami i seniorami.

Regaty Międzynarodowe w 2008 r. Ratzeurg-Niemcy II miejsce: Przemysław Bielawski, Paweł Ciężkowski, Jerzy Kowalski, Bartłomiej Leśniak

2008

W 2008 r. w klubie trenowało 64 zawodników licencjonowanych pod opieką dwóch trenerów. Szkolenie prowadzono tak jak i poprzednio w pięciu kategoriach wiekowych. Do największych sukcesów w sporcie wioślarskim zaliczyć należy złoty medal zdobyty w kwietniu w Poznaniu przez Arnolda Sobczaka w wyścigu jedynek podczas Centralnych Regat Kwalifikacyjnych Otwarcia Sezonu Seniorów oraz VII miejsce w tym biegu Artura Śledzika, a także drugie miejsce tych zawodników w dwójkach podwójnych. W maju podczas Międzynarodowych Regat w Monachium Artur Śledzik płynąc w osadzie krajowej czwórek podwójnych wywalczył II miejsce. Na Pucharze Świata w maju w Monachium Arnold Sobczak w zmaganiach skoffistów zajął 17-tą lokatę. W końcu maja w Duisburgu (Niemcy) na międzynarodowych Regatach Artur Śledzik wraz z narodową czwórką podwójną zajął drugie miejsce. W drugiej połowie maja w Kruszwicy Arnold Sobczak zdoył złoty medal na Mistrzostwach Szkół Wyższych w konkurencji jedynek. Parę dni później w Kruszwicy rozegrano Centralne Regaty Otwarcia Sezonu Juniorów podczas których kruszwiccy wioślarze zajęli następujące lokaty: Dawid Kawecki w osadzie dwójek podwójnych juniorów młodszych był piąty, Bartłomiej Sądel w jedynkach młodzików wygrał swój wyścig, czwórka podwójna juniorów młodszych w składzie – Artur Mikołajczak, Tomasz Cugier, Tomasz Majchrzak i Krzysztof Sobczak zdobyli brązowy medal, Ewa Kruszczyńska w jedynkach juniorek wywalczyła srebrny medal, a Artur Mikołajczewski w jedynkach juniorów wagi lekkiej zdobył złoty medal.

W czerwcu w Poznaniu zorganizowano Międzynarodowe Regaty Kwalifikacyjne do IO w Pekinie, podczas których Arnold Sobczak w rywalizacji jedynek zajął X miejsca. Na rozegranych w Bydgoszczy regatach o Puchar Prezydenta, Dawid Kawecki w jedynkach juniorów zajął trzecie miejsce, a płynąć z Michałem Kaczmarkiem w dwójkach podwójnych juniorów uplasowali się na drugiej pozycji.

Podczas regat o Puchar Europy rozegranych w Cork (Irlandia) Dawid Kawecki płynąc w osadzie krajowej czwórki podwójnej dotarł do mety na VI miejscu.

W lipcu w Kruszwicy odbyła się OOM, na której czwórka podwójna juniorów młodszych z KW „GOPŁO” Kruszwica w składzie: Tomasz Cugier, Artur Mikołajczak, Krzysztof Sobczak Krzysztof Majchrzak, zajęła piątą lokatę. W lipcu w Brandenburgu (Niemcy) przeprowadzono Młodzieżowe Mistrzostwa Świata podczas, których Artur Śledzik płynąc wraz z reprezentacyjną czwórką podwójną wywalczył brązowy medal. Na rozegranych w Kruszwicy Młodzieżowych MP Artur Śledzik w gronie skiffistów zajął VII lokatę. Na mistrzostwach PZTW Młodzików w Kruszwicy w kategorii chłopców Bartłomiej Sądel zajął drugie miejsce, a dójka podwójna dziewcząt Karolina Ostrowska i Agnieszka Grochot miejsce piąte. W końcu lipca w austriackim Linzu odbyły się MŚ Seniorów podczas których w osadzie narodowej ósemki płynął Jerzy Kowalski, a osada polska zajęła V-te miejsce. Na początku sierpnia w Poznaniu podczas MP juniorów Artur Mikołajczewski w jedynkach wagi lekkiej juniorów wywalczył srebrny medal,, a dwójka podwójna juniorów Dawid Kawecki i Michał Kaczmarek przypłynęła jako czwarta.

W drugiej połowie sierpnia w Poznaniu odbyły się MP Seniorów, na których dwójka podwójna Arnold Sobczak i Artur Śledzik wywalczyła złoty medal. W gronie skiffistów Arnold Sobczak zdobył srebrny medal, czwórka podwójna – A. Śledzik, A. Chojnowski, B. Szczyrba i J. Kowalski także zajęła drugie miejsce, a dwójka ze sternikiem – A. Chojnowski, B. Szczyrba i st. B. Sądel wywalczyła medal brązowy. Na tych mistrzostwach w kategorii mężczyzn KW „GOPŁO”Kruszwica sklasyfikowany został na drugim miejscu na 36 klubów.

W końcu sierpnia w Zagrzebiu (Chorwacja) odbyły się Akademickie ME na których Arnold Sobczak w jedynkach zdobył złoty medal, wspólnie z Jerzym Kowalskim medal srebrny – dwójka podwójna, a polska ósemka w której płynął J. Kowalski także stanęła na najwyższym podium. Na początku września w Belgradzie (Serbia) odbyły się Akademickie MŚ na których Arnold Sobczak w jedynkach wywalczył srebrny medal, a w osadzie czwórek podwójnych Jerzy Kowalski medal brązowy.

Mistrzostwa Polski Seniorów Poznań 2009 r. I miejsce: Jerzy Kowalski, Artur Mikołajczewski, 
trener Kazimierz Naskręcki 

2009

W 98 roku istnienia KW „GOPŁO” skupiał 65 zawodników z licencją PZTW. W tym też roku odbyły się zawody na ergometrach w styczniu, we Wrocławiu, na których Jerzy Kowalski zdobył złoto w wadze lekkiej, a Artur Mikołajczewski w tych zawodach zajął VII miejsce. Michał Wiliński był 23-ci, a Artur Śledzik 26-ty. W kwietniu w Warszawie zorganizowano Długodystansowe Regaty Kwalifikacyjne, na których Arnold Sobczak zajął drugie miejsce, Jerzy Kowalski – w jedynkach wagi lekkiej VII-me, Artur Śledzik był czwarty w jedynkach, a Artur Mikołajczewski IX w jedynkach wagi lekkiej.

Podczas rozegranych w maju w Poznaniu Centralnych Regat Kwalifikacyjnych Otwarcia sezonu Arnold Sobczak zajął II i VII miejsce w jedynce oraz II i I w dójce podwójnej. Jerzy Kowalski był VI i IV w jedynkach oraz V w dwójkach, Artur Śledzik zajął VI i IV lokaty w jedynkach oraz III i IV w dwójkach podwójnych, Artur Mikołajczewski zajął X i XI miejsca w jedynkach w lekkiej, a Dawid Kawecki wraz z Paziewskim z Torunia wygrali wyścig dwójek podwójnych. Podczas Międzynarodowych Regat Juniorów w Monachium (Niemcy) Dawid Kawecki uplasował się na XIV miejscu w rywalizacji dwójek podwójnych.

Na Międzynarodowych Regatach Seniorów w Essen (Niemcy) Arnold Sobczak zajął II i VII miejsca w dwójkach podwójnych, a Jerzy Kowalski wraz z narodową osadą czwórek podwójnych wygrali rywalizację w wadze lekkiej. Na regatach pucharu Świata w Banioles (Hiszpania) Arnold Sobczak zajął X miejsce w rywalizacji dwójek podwójnych. W końcu maja podczas Centralnych Regat Otwarcia Sezonu Juniorów w Kruszwicy, miejscowi wioślarze wywalczyli drugie miejsce (Dawid Kawecki) w dwójkach i IV w jedynkach, Maciej Kaczmarek był V-ty w jedynkach w. Lekkiej, Bartłomiej Sądel wygrał rywalizację w jedynkach chłopców, a Tomasz Cugier zajął V miejsce w jedynkach juniorów wagi lekkiej.

W tym czasie w Raceburgu (Niemcy) na Międzynarodowych Regatach Jerzy Kowalski zwyciężył w rywalizacji dwójek podwójnych wagi lekkiej oraz zajął III miejsce w kategorii czwórek podwójnych wagi lekkiej. Te same lokaty zajął Artur Mikołajczewski, gdyż obaj pływali w tych samych osadach.

Na MP seniorów Arnold Sobczak wywalczył srebrny medal w rywalizacji czwórek podwójnych, Jerzy Kowalski zdobył tytuł mistrzowski w dwójkach podwójnych wagi lekkiej oraz srebrny medal w czwórkach podwójnych, a Artur Mikołajczewski płynąc z J. Kowalskim w Dwójkach podwójnych wagi lekkiej także został mistrzem kraju.

Podczas rozegranych w Monachium Pucharu Świata Arnold Sobczak zajął XII miejsce w dwójkach podwójnych. W czerwcu w Kruszwicy na Centralnych Regatach Kwalifikacyjnych Juniorów Dawid Kawecki zdobył brązowy medal w wyścigu jedynek. W lipcu na Pucharze Świata w Lucernie (Szwjcaria) Arnold Sobczak zajął XIX miejsce w rywalizacji jedynek, a Jerzy Kowalski i Artur Mikołjczewski uplasowali się na czwartym miejscu w wyścigu czwórek podwójnych wagi lekkiej.

Na rozegranych w Bydgoszczy MP juniorów Dawid Kawecki wywalczył brązowy medal w zmaganiach skiffistów, a Tomasz Cugier i Krzysztof Majchrzak zajęli IX lokatę w dwójkach podwójnych. W drugiej połowie lipca w Kruszwicy odbyła się XV OOM, a na niej jedyny medal wywalczył Maciej Kaczmarek, zajmując w jedynkach trzecią lokatę. W lipcu w czeskich Racicach odbyły się Młodzieżowe MŚ, na których Jerzy Kowalski i Artur Mikołajczewski zajęli XIV miejsce w osadzie dwójek podwójnych wagi lekkiej.

W czasie rozegranych Młodzieżowych MP i Regat Młodzików Jerzy Kowalski zdobył trzy medale – złote w jedynkach i dwójkach oraz brązowy w czwórkach podwójnych, Artur Mikołajczewski dwa – złoty w dwójkach podwójnych wagi lekkiej i brązowy w czwórkach podwójnych, Daniel Szczepaniak i Michał Kaczmarek zajęli trzecie miejsce w rywalizacji czwórek podwójnych. W jedynkach chłopców Bartłomiej Sądel był drugi, a Bartosz Januszek X-ty. Drugie miejsce zajęli także dwójka podwójna chłopców Michał Ostrowski i Jaku Wiśniewski.

Podczas sierpniowych MŚ Juniorów rozegranych we francuskiej Brive de la Gaillarde Dawid Kawecki zajął V miejsce płynąc w osadzie podwójnej.

Na początku września w Kruszwicy rozegrane zostały V Akademickie Mistrzostwa Europy, na których Kruszwiczanie pokazali się z jak najlepszej strony. Arnold Sobczak zdobył dwa złote medale w jedynkach i dwójkach, Jerzy Kowalski wywalczył trzy złote medale w jedynkach, dwójkach i w czwórkach podwójnych wagi lekkiej, Artur Mikołajczewski wywalczył dwa złote medale w dwójkach wagi lekkiej, a Daniel Szczepaniak był VII w osadzie ósemek. A więc ogromny sukces zawodników.

W czasie rozgrywania Międzywojewódzkich Mistrzostw Młodzików i Juniorów w Kruszwicy Dawid Kawecki zajął drugie miejsce w jedynkach juniorów, Bartłomiej Sądel zwyciężył w jedynkach chłopców, Bartosz Januszek był trzeci w jedynkach chłopców, a B. Sądel i B. Januszek wygrali rywalizację dwójek podwójnych wśród chłopców. We wrześniu w Brześciu na Białorusi rozegrano ME Seniorów, podczas których Arnold Sobczak wywalczył brązowy medal w osadzie czwórek podwójnych, a Jerzy Kowalski zajął VI miejsce w dójkach podwójnych wagi lekkiej. W październiku na Bradze w Bydgoszczy rozegrano Wielkie Regaty o Puchar Brdy, podczas których ósemka w której płynął Jerzy Kowalski zajęła IV miejsce. Tymi regatami zakończono sezon 2009 r.

Młodzieżowe Mistrzostwa Polski w Kruszwicy 2010 r. II miejsce: Jerzy Kowalski, Artur Mikołajczewski, Dawid Kawecki, Mikołaj Bagrowski - medale wręcza prezes KW "GOPŁO" Stefan Janeczek

2010

Sportowy sezon tego roku zapoczątkowano w maju Centralnymi Regatami Kwalifikacyjnymi w Poznaniu, na których Bartłomiej Sądel zwyciężył w dwójkach podwójnych juniorów młodszych oraz był szósty w jedynkach juniorów młodszych.

Po tych zawodach odbyły się kolejne regaty w Bydgoszczy, gdzie B. Sądel i B. Januszek zajęli trzecie miejsce w dwójkach podwójnych juniorów młodszych. Prócz tego B. Sądel zwyciężył w kategorii jedynek, a Jaku Wiśniewski i Michał Ostrowski zajęli drugie miejsce w dwójkach podwójnych chłopców. Na tych regatach Tomasz Cugier zajął drugie miejsce w jedynkach wagi lekkiej juniorów, a Maciej Kaczmarek był drugi w jedynkach juniorów.

Pod koniec maja w Kruszwicy rozegrano Centralne regaty Kwalifikacyjne, na których kruszwicka czwórka podwójna juniorów młodszych w składzie: B. Januszek, B. Sądel, M. Kościński i A. Zasada zajęła VII miejsce, a M. Kaczmarek i K. Majchrzak uplasowali się na V miejscu w dwójkach podwójnych juniorów. Piąte miejsce zajęła także dwójka podwójna dziewcząt Julita Wejman i Justyna Szulc. Zwycięstwo za to odniosła dwójka podwójna chłopców Jakub Wiśniewski i Michał Ostrowski. Na MP Seniorów w Poznaniu Michał Wiliński, Dawid Kawecki, Artur Mikołajczewski i Artur Śledzik w osadzie czwórek podwójnych wywalczyła srebrny medal.

W końcu maja w Kruszwicy rozegrano Centralne regaty Kwalifikacyjne, na których kruszwicka czwórka podwójna juniorów młodszych w składzie: . Januszek, B. Sądel, M. Kościński i A. Zasada zajęła VII miejsce, a M. Kaczmarek i K. Majchrzak uplasowali się na V miejscu w dójkach podwójnych juniorów. Piąte miejsce zajęła także dwójka podwójna dziewcząt Julita Wejman i Justyna Szulc. Zwycięstwo za to odniosła dwójka podwójna chłopców Jakub Wiśniewski i Michał Ostrowski. Na MP Seniorów w Poznaniu Michał Wiliński, Dawid Kawecki, Artur Mikołajczewski i Artur Śledzik w osadzie czwórek podwójnych wywalczyła srebrny medal.

W końcu maja w Kruszwicy odbyły się regaty Państw Wyszechradzkich, podczas których Bartłomiej Sądel w osadzie czwórki podwójnej juniorów młodszych zajął IV miejsce. Miesiąc później także w Kruszwicy rozegrano Centralne Regaty Kwalifikacyjne, na których Bartłomiej Sądel zajął drugie miejsce w jedynkach juniorów młodszych. Bartosz Januszek, Bartłomiej Sądel, Mateusz Kościński i Adrian Zasada wywalczyli drugie miejsce w czwórkach podwójnych juniorów młodszych. Drugą lokatę zajął także Tomasz Cugier w jedynkach wagi lekkiej juniorów, a Jakub Wiśniewski i Michał Ostrowski zwyciężyli w rywalizacji dwójek podwójnych chłopców. Zwycięstwo odniosła też dwójka podwójna dziewcząt Julita Wejman i Justyna Szulc. Na drugim miejscu przypłynął Jakub Wiśniewski w jedynkach chłopców.

Na OOM w Poznaniu czwórka kruszwiczan – B. Januszek, B. Sądel, M. Kościński i A. Zasada wywalczyła V miejsce w kategorii juniorów młodszych. Na przełomie lipca i sierpnia w Kruszwicy rozegrano Młodzieżowe MP i Regaty Młodzików o Puchar Prezesa PZTW na których: Jerzy Kowalski zwyciężył w jedynkach wagi lekkiej a Artur Mikołajczewski był w tym wyścigu drugi. Obaj też wygrali wyścig dwójek podwójnych. Oni dwaj oraz Mikołaj Bagrowski i Dawid Kawecki zajęli drugie miejsc w czwórkach podwójnych, Rafał Kowalski zajął VII miejsce w jedynkach wagi lekkiej, Marta Springer była IX w jedynkach, Julita Wejman i Justyna Szulc uplasowały się na VIII pozycji w dwójkach dziewcząt. Jakub Wiśniewski i Michał Ostrowski zajęli trzecie miejsce w dwójkach podwójnych chłopców.

W połowie sierpnia w węgierskim Szeged odbyły się Akademickie Mistrzostwa Świata podczas których Artur Mikołajczewski wywalczył brązowy medal w kategorii jedynek, a Jerzy Kowalski zajął IV miejsce w dwójkach podwójnych wagi lekkiej. W dniach 20-22 sierpnia w Amsterdamie rozegrano Akademickie Mistrzostwa Europy Jerzy Kowalski i Artur Mikołajczewski zdobyli tam złoty medal w dójce podwójnej wagi lekkiej, Artur Mikołajczewski, Michał Wiliński, Michał Chrustowski i Piotr Kwiatkowski wywalczyli srebrny medal w czwórkach podwójnych, a Jerzy Kowalski, Artur Mikołajczewski, Rafał Kowalski i Łukasz Zub zajęli trzecie miejsce w czwórkach podwójnych wagi lekkiej. Prócz tego płynący w osadzie ósemek Michał Wiliński otrzymał srebrny medal za zajęcie drugiego miejsca. We wrześniu w Bydgoszczy odbyły się Mistrzostwa Woj. Kujawsko-Pomorskiego na których Justyna Szulc zdobyła brązowy medal w jedynkach dziewcząt, Jaku Wiśniewski i Michał Ostrowski zajęli drugą lokatę w dwójkach podwójnych chłopców, a Tomasz Cugier i Krzysztof Majchrzak wygrali rywalizację w dwójkach podwójnych juniorów.

W ramach Współzawodnictwa Sportowego Dzieci i Młodzieży prowadzonego przez Ministerstwo Sportu KW „Gopło” Kruszwica w 2010 r. zdobył 60 pkt. I Zajął 607 miejsce na 2070 klubu w Polsce. Na 861 Gmin Gmina Kruszwica znalazła się na 220 miejscu. Kilku wioślarzy z KW „GOPŁO” Kruszwica znajduje się w kadrze narodowej. Artur Mikołajczewski i Dawid Kawecki w kadrze narodowej,a Jerzy Kowalski w kadrze olimpijskiej Londyn 2012.

W tym roku doceniając wyniki sportowe zawodników KW „GOPŁO” Kruszwica Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego piotr Całbecki – Jerzemu Kowalskiemu, Arturowi Mikołajczewskimu i Dawidowi Kaweckiemu przyznał stypendia sportowe. W tym też roku doceniając wzorową organizację V Akademickich Mistrzostwa Europy w 2010 r., Międzynarodowa Federacja Wioślarska w Szwajcarii przyznała organizację Mistrzostw Europy Juniorów w 2011 r. w Kruszwicy, oraz w Monachium organizację Regat Państw Nadbałtyckich w 2012 r. także w Kruszwicy.

Uroczystość otwarcia i Mistrzostwa Europy Juniorów w Kruszwicy 2011 r. 

2011

Kolejny sezon w kruszwickim Klubie rozpoczyna się od Centralnych Kontrolnych Regat Otwarcia Sezonu juniorów, na których kruszwiccy wioślarze zajęli następujące miejsca; pierwsze miejsce wywalczyły Julita Wejman, Justyna Szulc w dwójce podwójnej juniorek młodszych, a także pierwsza była Danuta Derucka w jedynce juniorek wagi lekkiej oraz Bartosz Januszek, Jakub Wiśniewski zajęli drugie miejsce w dwójce podwójnej juniorów młodszych, dwójka podwójna chłopców zajęła IV miejsce, a Dawid Lewandowski w jedynce chłopców zajął drugą pozycję. Na tych też regatach bardzo dobry występ zaliczył Bartłomiej Sądel, który razem z kolegą z AZS Kraków Dominikiem Czają w osadzie kombinowanej wywalczyli kwalifikacje do Regat Wyszechradzkich.

W dniach 4-5 czerwca na torze Malta w Poznaniu odbyły się mistrzostwa Polki Seniorów, na których zawodnicy „GOPŁA” Kruszwica, Jerzy Kowalski, Artur Mikołajczewski wywalczyli złoty medal w dwójce podwójnej wagi lekkiej, Rafał Kowalski w jedynce wagi lekkiej zajął VI miejsce. W tym samym czasie w Valence (Węgry) odbywały się Regaty Olimpic Hops, na których Bartłomiej Sądel wraz z Dominikiem Czają z AZS Kraków wywalczyli złoty medal w dwójce podwójnej juniorów.

W dniach 2-3 lipca w Kruszwicy na torze regatowym odbyły się Regaty Kontrolne Juniorów, Kwalifikacje do Mistrzostw Świata Juniorów oraz Pucharu Młodzieży. Dobry występ na tych regatach zaliczyli kruszwiccy wioślarze zajmując: pierwsze miejsce w jedynce juniorek wagi lekkiej Danuta Derucka tuż za nią w tym biegu na drugiej pozycji uplasowała się jej koleżanka klubowa Róża Płocka. W dwójce podwójnej Szulc Justyna, Wejman Julita zajęły VII lokatę, a Maciej Kaczmarek X miejsce w jedynce juniorów. Bartłomiej Sądel w osadzie kombinowanej zajął VI miejsce w dwójce podwójnej juniorów oraz III miejsce w czwórce podwójnej juniorów.

Podczas rozgrywanych w Kruszwicy Mistrzostw Polski Juniorów 14-17 lipca miejscowi wioślarze nie zdołali zdobyć medalu. Najbliżej była osada dwójki podwójnej wagi lekkiej juniorek Róża Płocka, Danuta Durecka, która zajęła czwarte miejsce.

Na rozgrywanej w Poznaniu Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży Bartłomiej Sądel w jedynce juniorów młodszych zajął IV miejsce, natomiast czwórka podwójna ze sternikiem w składzie B. Sądel, M. Kościński, . Januszek, A. Zasada i sternik J. Wiśniewski wywalczyła VI miejsce. Juniorki młodsze Julita Wejman, Justyna Szulc zajęły XII miejsce w dwójce podwójnej.

Na koniec lipca na torze regatowym Malta w Poznaniu odbyły się Młodzieżowe Mistrzostwa Polski oraz Mistrzostwa o Puchar Prezesa PZTW Młodzików. Kowalski Rafał w jedynce wagi lekkiej wywalczył srebrny medal, Majchrzak Krzysztof w jedynce był dziesiąty. W rywalizacji jedynki młodzików Dawid Lewandowski zajął piątą lokatę, w dwójce podwójnej Bogumił Łyczak wraz z Maciejem Chojnowskim uplasowali się na IX miejscu, a Natalia Jóźwiak w jedynce dziewcząt zajęła XII miejsce.

W dniach 28.08-4.09.2011 r. w Bled (Słowenia) odbywały się Mistrzostwa Świata Seniorów, na których stratował reprezentant „GOPŁA” Kruszwica Artur Mikołajczewski w czwórce podwójnej wagi lekkiej, jednakże z powodów technicznych osada została wycofana z rywalizacji.

Młodzi kruszwiczanie z powodzeniem walczyli w Bydgoszczy w Międzywojewódzkich Mistrzostwach Młodzików oraz Mistrzostwach Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Złoto w jedynce młodzików zdobył Dawid Lewandowski, siódmy był Bogumił Łyczak, a ósmy Maciej Chojnowski. Czwartą lokatę B. Łyczak, M. Chojnowski wywalczyli w dwójce podwójnej chłopców. Ósma w jedynce młodziczek była Natalia Jóźwiak. Srebrne medale wywalczyli również Justyna Szulc w jedynce młodszych, Dominika Fijałkowska i Julita Wejman w dwójce bez sternika, a także Michał Ostrowski w jedynce oraz wraz z Bartoszem Januszkiem w dwójce podwójnej juniorów młodszych. Czwarte miejsce w dwójce podwójnej juniorek młodszych zajęły D. Fijałkowska i J. Wejman.

W Płocku na Zalewie Sobótka odbyły się III Mistrzostwa Polski w Sprincie Wioślarskim na dystansie 500 metrów. Artur Mikołajczewski wywalczył dwa złote medale w jedynce wagi ciężkiej oraz w jedynce wagi lekkiej. Czwartą lokatę w finale zajął Rafał Kowalski.

W tym też roku Klub Wioślarski „GOPŁO” Kruszwica wspólnie z Polskim Związkiem Towarzystw Wioślarskich był organizatorem I Mistrzostw Europy Juniorów. Była to największa impreza w historii Klubu. W Mistrzostwach wystartowali zawodnicy z 23 państw: Azerbejdżan, Białoruś, Bułgaria, Czechy, Chorwacja, Estonia, Izrael, Litwa, Łotwa, Mołdawia, Norwegia, Polska, Portugalia, Rosja, Rumunia, Serbia, Słowacja, Słowenia, Szwecja, Turcja, Ukraina, Węgry i Włochy.


Starania jakie Klub włożył w przygotowania do I Mistrzostw Europy Juniorów doceniono w kraju, jak również i na świecie przez Federację Wioślarską FISA. Wszyscy zgodnie uważają, że był to organizacyjny sukces Klubu. Oficjalną stronę internetową I Mistrzostw Europy Juniorów odwiedziło blisko 31 tysięcy internautów.

Opracowanie Bartłomiej Grabowski, korzystałem z książek Z. Szafkowski 95 lat polskiego wioślarstwa na Gople (1911-2006), Gorzów Wielkopolski-Kruszwica 2006; Z. Szafkowski, S. Janeczek, J. Brauer, 100 lat polskiego wioślarstwa na Gople ((1911-2011), Kruszwica 2011. Dodatkowe źródło: Wioślarstwo Kruszwickie (1911-2006). Skany pochodzą z książek. Link do pierwszej części.  

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz