sobota, 22 września 2018

Elektrownia i gazownia w Inowrocławiu w XX w.


Inowrocławska elektrownia została uruchomiona w grudniu 1908 r. Posiadała własny gmach administracyjny, budynek kotłowni, 2 parodynamo-turbozespół o mocy 850 klw. Długość kabli i przewodów wynosiła blisko 40 km., a produkcja energii ponad 1 mil klw. godzin – z tego prawie połowa szła na potrzeby silników elektrycznych w mieście.

Gazownia powstała w Inowrocławiu w 1903 r. i była zaopatrzona w blok czterech pieców 9 retortowych, poziomych, oraz maszynę parową, kompresory, silnik gazowy o pojemności 5 tys. m3. W budynkach znajdowała się łazienka i jadalnia dla robotników. Gazownia zużywała blisko 200 ton latem, a zimą 300 ton węgla miesięcznie, a produkuje rocznie około 1 mln m3 gazu, 2 miln kg. koksu, 130 tys. kg smoły, 40 tys. kg amoniaku, 19 tys. benzolu.

Gazownia obsługiwała 2500 palenisk gazowych i oświetlała blisko 500 latarni ulicznych, zaopatrzone w automatyczne zapalniki. Długość rurociągu gazowego wynosiła 24 km.

Oprac. B. Grabowski, źródło: K. Kopeć, Ilustrowany przewodnik po Inowrocławiu i Kujawach: (Kruszwica - Strzelno - Trzemeszno - Mogilno – Pakość), Inowrocław 1933.

3 komentarze:

  1. Akurat tej historii nie znam, ale jak widzę sporo było miejsc gdzie wytwarzali prąd ale niestety już nie istnieją. Dla mnie bardzo istotnym faktem jest to, aby móc korzystać bez ograniczeń z oferty https://poprostuenergia.pl/ dzięki której mam o wiele tańsze przesyły prądu i gazu.

    OdpowiedzUsuń
  2. Ja również nie znam tych dziejów i w sumie dla mnie prąd to jest coś, czego używam na co dzień. Muszę powiedzieć, że także kiedy mówimy o naprawach elektrycznych o wtedy fachowiec z http://www.elektryk-krakow.pl/ bez najmniejszego problemu sobie z nimi poradzi.

    OdpowiedzUsuń