wtorek, 11 września 2018

Wizyta NTH w Muzeum w Inowrocławiu

W sierpniu tego roku członkowie naszego Towarzystwa mieli przyjemność odwiedzić Muzeum im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu. Największy podziw wzbudziły zbiory związane z Janem Kasprowiczem i Stanisławem Przybyszewskim. W muzeum nie brakowało też innych interesujących skarbów tj. obrazy, książki, fotografie, szklane ozdoby. Nasze oczy przykuł wystrój gabinetów artystów. Dużym powodzeniem cieszyła się jak zawsze broń, w muzeum znajduje się miecz z XIII w. Jeśli ktoś z państwa jeszcze nie był to serdecznie zachęcamy do odwiedzin.

Kilka słów o Muzeum

Początki muzeum datuje się na 1927 r., wówczas z inicjatywy Akademickiego Koła Kujawian przy Uniwersytecie Poznańskim, w domu siostry Jana Kasprowicza Anny Roliradowej w Szymborzu przy ul. Wielkopolskiej 11, otwarto „Izbę Kasprowiczowską”. Od 1976 r. budynek stał się własnością Muzeum w Inowrocławiu i stanowi Oddział – Dom Rodzinny Jana Kasprowicza.

W 1929 r. powstało Muzeum Lotniczo-Gazowe w Inowrocławiu, tak często opisywane przez ówczesny Dziennik Kujawski. Mieściło się przy ul. Dworcowej 15 zostało otworzone z inicjatywy Ligi Obrony Powietrznej i Przeciwgazowej w Inowrocławiu.

W październiku 1931 r. za zgoda wojewody poznańskiego R. Raczyńskiego utworzono Muzeum w Inowrocławiu. 31 październik 1931 r. jest uważany za datę powstania muzeum kasprowiczowskiego. Kierownikiem został Stanisław Bogdan Wojewódzki utalentowany artysta-grafik. Siedziba mieściła się w Parku Miejskim.

Statut otrzymało Muzeum w 1938 r. Nadany został przez Ministerstwo Wyznań i Oświecenia Publicznego. Określał między innymi program i zakres działań.

W 1939 r. obiekt wzbogacił się o wykopaliska profesora Z. Zakrzewskiego z terenów Inowrocławia. Pod okupacją niemiecką muzeum został zamknięte i zaczęło ponownie działać dopiero po wojnie w 1959 r.

Nowy status otrzymało Muzeum w 1966 r. od Ministerstwa Kultury i Sztuki. Między 1969-1972 r. odbył się remont Teatru Miejskiego, na potrzeby Muzeum, gdzie wygospodarowano piwnice i część  i piętra. Od 1976 r. Muzeum przeszło pod nadzór Urzędu Wojewódzkiego w Bydgoszczy. Kolejnymi kierownikami w tym okresie byli: Ryszard Łuczak i Janina Sikorska.

Dnia 23 września 1976 r. otwarta została nowa wystawa poświęcona Stanisławowi Staszicowi. W 1982 r. Muzeum otrzymuje autonomie.

W 1984 r. Zakupiony został „Pałac Mieszczański” na potrzeby budynku głównego Muzeum.

Do ciekawszych wydarzeń należy zaliczyć również otwarcie ekspozycji poświęconej historii Kopalni Solno w Inowrocławiu. W 1999 r. Muzeum zostaje wpisane, pod nr 1, do Rejestru Instytucji Kultury prowadzonego przez powiat inowrocławski.

Obecnie Muzeum na Solankowej 33 posiada kilka działów: Literacko-Biograficzny, Archeologiczny, Sztuki, Historii, Etnografii Kujaw, Numizmatów i Bibliotekę Muzealną.

Oprac. B. Grabowski, źródło: Muzeum im. Jana Kasprowicza ul. Solankowa 33, 88-100 Inowrocław. Fot. ze strony http://www.museo.pl.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz