poniedziałek, 26 czerwca 2017

Nauka pływania w Kruszwicy 1939 r.

W Kruszwicy w czerwcu 1939 r. w ramach akcji przeprowadzonej przez Polski Związek Pływacki, udzielano nauki pływania. Naukę pływania udzielano codziennie, od dnia 26 czerwca. Akcja skierowana była głównie dla młodzieży w różnym przedziale wiekowym. Zgłoszenia do nauki pływania przyjmował miejski instruktor wychowania fizycznego p. Edmund Barałkiewicz oraz dzierżawca plaży letniej p. Nowak.

„Pływanie to sport piękny i zdrowy” zachęcali pomysłodawcy. Szczególnie zachęcano do brania lekcji pływania chłopców w wieku poborowym: „dobry żołnierz-pływak jest bardzo pożądany w obronie kraju. Do nauki pływania zachęcano całą społeczność kruszwicką, w ten sposób miało być mniej wypadków utonięć.
Apel do młodzieży 27 czerwca 1939 r. źródło Dziennik Kujawski nr 145:

„wyjątkowa sytuacja na terenie międzynarodowym, zmusza Państwa pokojowo nastawiane do wytężonej czujności, wszystka młodzież niezrzeszona winna jak najprędzej znaleźć się w organizacjach wychowania fizycznego i przysposobienia wojskowego. Wybór organizacyj najwięcej odpowiadających kandydata jest liczny, więc liczne winny być zgłoszenia.”


Oprac. B. Grabowski, Dziennik Kujawski nr 145, z czerwca 1939 r. Fot. NAC moda plażowa w latach 30tych.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz