środa, 17 stycznia 2018

Rycerski ród Szeligów z okolic Kruszwicy

Stary ród Szeligów zamieszkiwał w sąsiedztwie Kruszwicy, a także w powiecie brzeskim. Rodzina jest jedną z najstarszych na Kujawach, wymienionych w średniowiecznych dokumentach. Z pewnością do ich majątku należała wieś Kobielice. W roku 1268 pisał się stolnik inowrocławski Mirosław Kobielic, ojciec Filipa z kruszwickiej wsi Łagiewniki, Macieja z Mirosławic i Przybysława z Kobielic. To właśnie Filip w roku 1338 zastawił część Łagiewnik biskupowi włocławskiemu. Drugi z synów, Maciej sprawował funkcję kasztelana gniewkowskiego, w której to godności został zapisany w 1339 r., kiedy to złożył zeznania w czasie przesłuchania w Uniejowie podczas procesu polsko-krzyżackiego. W XIV wieku dziedzicem Mirosławic był Jakub Babka, chorąży brzeski 1356-1365 r. Bliskie jest pokrewieństwo dziedzica z Miecławem Babą, także chorążym kujawskim. Jego dobra leżały w ziemi łęczyckiej, dzierżył także Markowice na Kujawach.

Na początku XV wieku pisał się kolejny dzidzic Mirosławic – Mikołaj Wieńczysław, nie mamy jednak pewności co do jego przynależności rodowej. Podobnie z resztą było z następnymi dzidzicami Mirosławic: Urbanem i Michałem. W 1439 r. w dokumentach z procesu sądowego wymienia się Jana z Mirosławic (1493 r.) - proces z plebanem z Kościeszek o dziesięcinę swobodną. Po wielkim rodzie Szeligów pozostaje już tylko garść informacji w archiwach. W XV wieku ród ubożeje i traci pozycje na Kujawach, stając sie drobną szlachtą z niewielkim majątkiem. Herbu Szeliga pisze się jeszcze Krystyn ze Smólska (1411-1430 kasztelan kruszwicki). Potomkowie Szeligów nie zdołali już dorównać soim przodkom, którzy zajmowali ważne pozycję w Kruszwicy.


Opracowanie Bartłomiej Grabowski, ź: Z Dziejów Pogranicza Kujawsko-Pomorskiego III, Strzelno-Kruszwica 2015, pod red. D. Karczewski i M. Wilczak-Karczewskiej, publikacja J. Karczewska pt. Rody rycerskie w okolicy Kruszwicy i ich majątki w późnym średniowieczu, s. 38-39; urzędnicy kujawscy i dobrzyńscy XII-XV wieku. Spisy, opr. J. Bieniak, S. Szybkowski, pod. Red. A. Gąsiorowskiego, Kórnik 2014, cz. A, nr 343-366. Obrazek pochodzi ze strony sklepu artystycznego KossylArt: http://serwer1683945.home.pl/?30,herb-szeliga przedstawia herb Szeliga.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz