ZBIGNIEW GRZYBOWSKI - urodził się 11 kwietnia 1911r. w Kruszwicy. Rodzicami Jego byli Jan i Franciszka zd. Mróz. Ojciec pracował w kruszwickiej cukrowni jako cieśla, a matka zajmowała się gospodarstwem domowym. Mieszkali wówczas przy ulicy Nowej 1, po wojnie Marchlewskiego, a po 1989r. komandora Przybyszewskiego.
niedziela, 24 listopada 2019
Historia Zbigniewa Grzybowskiego z Kruszwicy
ZBIGNIEW GRZYBOWSKI - urodził się 11 kwietnia 1911r. w Kruszwicy. Rodzicami Jego byli Jan i Franciszka zd. Mróz. Ojciec pracował w kruszwickiej cukrowni jako cieśla, a matka zajmowała się gospodarstwem domowym. Mieszkali wówczas przy ulicy Nowej 1, po wojnie Marchlewskiego, a po 1989r. komandora Przybyszewskiego.
sobota, 23 listopada 2019
Mieszkańcy ulicy Rybackiej i Szkolnej w Kruszwicy w 1919 roku [SPIS MIESZKAŃCÓW]
Prawdziwą ciekawostką oraz skarbnicą wiedzy są informacje na temat mieszkańców Kruszwicy, które do dziś zachowały się w aktach i dokumentach archiwów. Kilka dni temu do Nadgoplańskiego Towarzystwa Historycznego w Kruszwicy zwrócił się Pan Marek poszukujący swoich przodków, który udostępnił nam spis mieszkańców z ulicy Rybackiej.
poniedziałek, 11 listopada 2019
Kruszwiczanie przed II Wojną Światową byli głównie Polakami. Mniejszości jednak nie brakowało
Dane dotyczące liczby ludności w Kruszwicy w 1939 roku nasuwają kilka wniosków. Choć mniejszości narodowych na staropolskiej ziemi nie brakowało to Polacy byli trzonem rozwijającego się miasta i okolic.
środa, 6 listopada 2019
Wojenna fotografia zdradza wiele szczegółów na temat Kruszwicy
Pochodząca z 1941 roku fotografia wojenna wykonana została z murów Mysiej Wieży. Swoim "polem widzenia" obejmuje obszar panoramy miasta. Widzimy na niej szereg budynków, które zachowały się do dzisiejszych czasów. Są też takie, które nie przetrwały próby czasu oraz rozbiórki.
wtorek, 5 listopada 2019
Szczegółowa analiza antropologiczna pozwoli na uzyskanie dodatkowych informacji na temat kości znalezionych w Mysiej Wieży
Do niedawna w zamkowej wieży trwały badania archeologiczne realizowane przez Muzeum im. Jana Kasprowicza. To kontynuacja działań podjętych w ubiegłym roku. Tym razem odkryto bardzo interesującą warstwę z XVII wieku kiedy zamek został podpalony przez Szwedów.
sobota, 7 września 2019
Nadgoplańskie Towarzystwo Historyczne upubliczni dziennik i pamiętnik z obozu w podkruszwickich Łagiewnikach
niedziela, 1 września 2019
Prawdziwy czas grozy. Kruszwica w opowieści bydgoskiego dziennikarza
Czesław Uklejewski przed sklepem Frischa
W roku 1959 dziennikarz Jan Kołodziejczyk wydaje swoją książkę, gdzie opisuje wydarzenia związane z okresem wojny. Jeszcze przed wojną jego działalność zwraca uwagę nazistów działających na terenie Polski.
piątek, 24 maja 2019
Włościanki w Racicach. Krótka historia kółka
Początki związane z zawiązaniem kółka włościanek w Racicach sięgają roku 1930. Starania w jego stworzenie włożyli Stanisław Witkowski, Wojciech Adamski oraz Wojciech Kosiaty.
sobota, 18 maja 2019
Kazimierz Pelz (1869-1934)
Kazimierz Pelz urodził się 2 lutego 1869 roku w Nakle. Był synem Jana i Marianny z domu Kolickiej. Po ukończeniu szkoły budowlanej mieszkał i pracował w Kruszwicy.
piątek, 17 maja 2019
To dzięki Bankowi Spółdzielczemu w Kruszwicy możliwy był rozruch winiarni Henryka Makowskiego
Założony pod koniec XIX wieku Bank Spółdzielczy w Kruszwicy przynajmniej kilkakrotnie wziął udział w ważnych wydarzeniach społecznych, gospodarczych i kulturalnych na terenie Kruszwicy. Mało kto dziś wie, że to właśnie w nadgoplańskiej placówce bankowej pożyczkę na rozruch winiarni wziął jej późniejszy właściciel Henryk Makowski.
czwartek, 16 maja 2019
Krótka historia kółka rolniczego w Sławsku Wielkim
![]() |
Zdjęcie ilustracyjne |
Początkowa historia kółka rolniczego w Sławsku Wielkim jest owiana tajemnicą. Informacje na ten temat są mało czytelne. Wiadomo jedynie, że zalążki rolniczej organizacji miały miejsce pod koniec XIX wieku. Pierwszym zaś i długoletnim prezesem kółka był ksiądz Maksymilian Kubliński (żył do 1913 roku).
piątek, 3 maja 2019
Na kilka miesięcy przed wojną: Nadgoplańskie Letnisko świadkiem koncertu i miejskiego święta oraz zawodów o charakterze wojskowym
Otwarta w maju 1939 roku restauracja na nadgoplańskim letnisku była świadkiem niezwykłych wydarzeń. To właśnie na letnisku na kilka miesiecy przed wojną odbyło się święto miasta oraz zawody o charakterze wojskowym.
poniedziałek, 25 marca 2019
Historia Heleny Chmieleckiej z Woli Wapowskiej [VIDEO]
"Historia nie ma jednego narratora, ma ich tysiące". Pod takim hasłem Instytut Solidarności i Męstwa im. Witolda Pileckiego przygotowuje filmy o lokalnych bohaterach i świadkach minionych epok.
sobota, 2 marca 2019
Kruszwica z przedstawicielem w Radzie Muzeum przy Muzeum im. Jana Kasprowicza
Jak informuje portal mojakruszwica.pl radni obradowali podczas sesji Rady Powiatu Inowrocławskiego. Podczas obrad wybrano m.in. skład osobowy Rady Muzeum im. Jana Kasprowicza.
środa, 27 lutego 2019
Kolejne zdjęcia kruszwickiego futbolu. Tym razem dzięki panu Romanowi
Pan Roman Kotyński w odpowiedzi na nasz apel dotyczący zdjęć MLKS Gopło Kruszwica i wystawy, którą przygotowujemy na temat historii kruszwickiego futbolu, podzielił się swoimi fotografiami. Pochodzą one najprawdopodobniej z 1961 roku.
wtorek, 19 lutego 2019
Nadgoplańskie Towarzystwo Historyczne rozpoczęło prace nad wystawą o kruszwickim futbolu
sobota, 16 lutego 2019
Zapraszamy na spotkanie "Powstańcy Wielkopolscy z Radziejowa i gminy Radziejów" i wykład Przemysława Bohonos
Towarzystwo Miłośników Kujaw i Miejski Zespół Szkół w Radziejowie zapraszają na spotkanie "Powstańcy Wielkopolscy z Radziejowa i gminy Radziejów".
wtorek, 29 stycznia 2019
Powstaniec Wielkopolski: Michał Sobociński
Michał Sobociński to Powstaniec Wielkopolski urodzony w Lenartowie (Mogilno). Wziął udział w walkach o Kruszwicę, Strzelno, Inowrocław oraz Szubin.
niedziela, 27 stycznia 2019
Odwiedził nas regionalista i historyk Leszek Kalicki
Na zaproszenie Nadgoplańskiego Towarzystwa Historycznego do Kruszwicy przybył Leszek Kalicki, historyk, regionalista oraz pasjonat minionych epok. To była wyjątkowa lekcja historii, poświęcona Powstaniu Wielkopolskiemu na Kujawach.
piątek, 11 stycznia 2019
Zapraszamy na wykład: Historyk i regionalista Leszek Kalicki odwiedzi Kruszwicę
100 lat temu Kujawy i Wielkopolska odzyskała wolność biorąc udział w Powstaniu Wielkopolskim. Obok Kruszwicy, swoją niepodległość wywalczył sąsiedni Radziejów. O szczególnym dla naszego regionu powstaniu opowie historyk i regionalista Leszek Kalicki.
wtorek, 8 stycznia 2019
Podziękowania dla instytucji, firm i osób, które wsparły nasz konkurs
W imieniu Zarządu oraz wszystkich członków Nadgoplańskiego Towarzystwa Historycznego pragnę złożyć Państwu serdeczne podziękowania za wsparcie w organizacji Gminnego Konkursu poświęconemu tematyce Powstania Wielkopolskiego.
niedziela, 6 stycznia 2019
Nadgoplańskie Towarzystwo Historyczne z nowym zarządem
O godzinie 13:00 dobiegło końca Nadzwyczajne Walne Zebranie Nadgoplańskiego Towarzystwa Historycznego. Wybrano nowy zarząd oraz komisję rewizyjną.
sobota, 5 stycznia 2019
Wyjątkowym konkursem upamiętniliśmy Powstanie Wielkopolskie!
W dwóch etapach przeprowadziliśmy Gminny Konkurs o tematyce Powstania Wielkopolskiego. W ten sposób włożyliśmy dodatkową "cegiełkę" na rzecz upamiętnienia tak ważnego dla Kujaw i Wielkopolski powstania.
Celem konkursu jest upamiętnienie wydarzeń związanych z Kruszwicą i Ziemią Nadgoplańską w związku z 100 rocznicą wybuchu Powstania Wielkopolskiego i odzyskania Niepodległości, popularyzację wiedzy o Powstaniu Wielkopolskim, zwłaszcza aspektu wyzwolenia ziemi kruszwickiej oraz ukazanie wkładu mieszkańców Kujaw Zachodnich w odzyskaniu niepodległości.
piątek, 4 stycznia 2019
Subskrybuj:
Posty (Atom)