czwartek, 16 maja 2019

Krótka historia kółka rolniczego w Sławsku Wielkim



Zdjęcie ilustracyjne

Początkowa historia kółka rolniczego w Sławsku Wielkim jest owiana tajemnicą. Informacje na ten temat są mało czytelne. Wiadomo jedynie, że zalążki rolniczej organizacji miały miejsce pod koniec XIX wieku. Pierwszym zaś i długoletnim prezesem kółka był ksiądz Maksymilian  Kubliński (żył do 1913 roku).


Dokumenty obejmujące archiwa wskazują jako datę zawiązania kółka rolniczego w Sławsku Wielkim rok 1920. Organizacją początkowo kierował Stanisław Dembiński (dzierżawca majątku Bożejewice). W dziewięć lat później jego miejsce zajął ks. Karol Schwartz (pełnił funkcję do 1939 roku).

Według danych zawartych w dokumentach, kółko tworzyło 15 rolników. W 1930 roku było ich już 31, a w 1937 22 członków. Działalność kółka była klasyczna opierała się na pogadankach, referatach na spotkaniach członków kółka, spraw  ogólno-gospodarczych oraz przygotowania własnych pasz dla inwentarza, drenowania pól, pryszczycy i innych zagadnień.

Prezes będący jednocześnie kapłanem, ksiądz Karol Schwartz przewodził zarządowi składającemu się z kilku osób. W 1930 roku pracowali z nim Antoni Posadzy (sekretarz) oraz Stanisław Mila (skarbnik). 

Na dwa lata przed II Wojną Światową wiceprezesem wybrano Antoniego Olejnika, a sekretarzem Jana Głuszka (od urodzenia w Sławsku Wielkim gdzie prowadził gospodarstwo rolne ponadto sprawował funkcję sekretarza Stowarzyszenia Młodzieży Katolickiej i kierownika ,placówki Stronnictwa Narodowego). Sprawy sporne miały rozstrzygać Koleżeński Sąd Polubowny według propozycji Stanisława Dybały z Żernik. 

Z historią kółka wiąże się postać Jana Posadzego, który był długoletnim sekretarzem organizacji. W 1921 roku należał do Chrześcijańsko-Narodowego Stronnictwa Rolniczego w Strzelnie. Zmarł w Sławsku Górnym 12 marca 1926 roku. Drugą ważną osobą związaną z kółkiem w Sławsku Wielkim jest Andrzej Wikarski. Przez lata był on aktywnym cżłonkiem tej organizacji, członkiem Spółdzielni "Rolnik" w Kruszwicy, prezesem i honorowym członkiem Towarzystwa Powstańców i Wojaków oraz prezesem Towarzystwa Śpiewu w Sławsku Wielkim. Politycznie związany ze Związkiem Ludowo-Narodowym, a następnie Stronnictwem Narodowym. Zmarł w 1955 roku.

W skład tego sądu od 1938 roku weszli ksiądz Karol Schwartz, Stanisław Dybała oraz Marcin Kostrzak. II Wojna Światowa zakończyła działalność kółka rolniczego  przed wojną.  Działacz Antoni Posadzy zginął 4 października 1939 roku w pobliskich Rożniatach. Inni jak Jan Głuszek czy Antoni Olejnik dożyli sędziwej starości. Pierwszy z nich zmarł 21 kwietnia 1979 roku w Inowrocławiu. Drugi zaś 22 lutego 1975 roku w Żernikach. Antoni Olejnik spoczywa dziś na cmentarzu w Sławsku Wielkim.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz