Początki związane z zawiązaniem kółka włościanek w Racicach sięgają roku 1930. Starania w jego stworzenie włożyli Stanisław Witkowski, Wojciech Adamski oraz Wojciech Kosiaty.
Do zadań kółka należała działalność oświatowa (kursy gotowania, szycia bielizny, tworzenia zapraw oraz higieny). W kolejnych latach działalność ta sprzyjała organizacji kolejnych kursów tj. kursu wyrobów mięsnych, a także prasowania.
W skład zarządu kółka wchodziły: Eugenia Witkowska (prezes), Maria Adamska (sekretarka) oraz J. Bembenkówna (zast. sekretarki) oraz J.Stankówna (skarbniczka). Sama Eugenia Witkowska pochodziła z Tworkowa. Prezesem kółka w Racicach była do 1939 roku. Zmarła 31 lipca 1979 roku w Baranowie k. Kruszwicy.
Liczba członkiń kółka sięgała od 18 do 31 osób. W ciągu roku organizowano od 4 do 8 zebrań rocznie. Wygłaszano pogadanki i referaty. Przez okres swojego istnienia kółko mogło liczyć na pomoc Kółka Włościanek z powiatu strzelińskiego.
Osobna działalność kółka stanowiła praca kulturalna. Członkinie koła przygotowywały amatorskie przedstawienia i wieczory karnawałowe. 18 stycznia 1931 roku dla przykładu odegrały trzyaktową sztukę "Dwadzieścia dni kozy" (aktorzy z Rzepowa) oraz jednoaktówkę "Kalosze" (aktorzy z Sokolnik). W występach brały udział także dzieci z Rzepowa.
Kółko działało także w ramach pracy charytatywnej (prezenty dla ubogich dzieci na gwiazdkę). Część dochodów z wieczorków karnawałowych przeznaczono dla dzieci.
Jestem pod wrażeniem. Bardzo fajny wpis.
OdpowiedzUsuń