sobota, 22 października 2022

Waltharius, Waldhere przykład epiki rycerskiej literatury europejskiej

 




Cechy powstawania utworów literatury rycerskiej Wśród cech powstawania utworów literatury rycerskiej znaleźć można: 


*Anonimowość (ze względu na ukrycie się autora) 

*Dydaktyzm (rola wychowawcza, promująca wzorce moralne) 

*Dwujęzyczność (literatura tylko po łacinie, z czasem po „rodzimemu”) 

*Rękopiśmienność 

*Alegoryczność (ukryte domyślenia) 

Waltharius, Waldhere przykład epiki rycerskiej literatury europejskiej 

Epika rycerska jako gatunek literacki charakteryzuje się występowaniem licznych epitetów, powtórzeń składniowych, wyliczeń, porównań, apostrof, onomatopej oraz hiperbolizacji. 

Treścią pierwotną tego surowego poematu rycerskiego była ucieczka z kraju Hunów, Waltera i Helgundy. Epos pojawił się w IX wieku w piśmiennictwie europejskim i był powiązany z cyklem huńsko- burgundzkim. Łaciński poemat został spisany po łacinie przez Geralda (bliżej nieokreślony). 

Na Wyspach Brytyjskich spisano fragment podobnego poematu z inną jednak nazwą Waldhere. Czytelnik zapewne stwierdzi, że utwory (choćby zwracając uwagę na podobieństwo nazw utworów) te mogły wynieść swój początek od wspólnego korzenia. 

Jest to możliwe. Prawdopodobny jest bowiem wspólny dla obu wzór starogermański z VII wieku. Wątek Waltera (zwanego Hunem) wniknął z czasem też w struktury kultury Francji. Utwór Waltharius jest idealnym przykładem kultury epiki rycerskiej. 

Wędrówka eposu w różne części kontynentu (także do Polski) sprzyjały nasyceniu utworu nowymi składnikami (warto zwrócić uwagę na kwestie przekazywania eposu-sposób ustny, łatwiej sprzyjający zniekształceniom). Okres wypraw krzyżowych przyniósł także motyw niewiernej żony, który został łatwo wpleciony w struktury poematu. 

W środowisku dworskim natomiast utrwalił się wątek rywalizacji dwóch zalotników o rękę Helgundy, pozyskanie wybranki śpiewem słodkim pod jej oknem w nocy. Utwór ten miał też swoje odbicie w kulturze Polski. Epos przedostał się tutaj w zromanizowanej formie w połowie XII wieku. Uległ także pewnej zmianie na wskutek interwencji Geralda.

Ilustracja: Ekkehard dichtet das Walthariuslied /aus: Illustrierte Literaturgeschichte, Autor: Otto von Leixner, Leipzig 1880

Koniec części III.

Fragment pracy naukowej "Literatura rycerska: gatunki, utwory i  recepcja twórczości wśród rycerzy", autor: Przemysław Bohonos


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz