środa, 1 lutego 2023

Zwycięzcy konkursu historycznego. Do odebrania pamiątkowe foldery

 


Jakie wydarzenie w historii Kruszwicy uważasz za ważne i dlaczego? Napisz! Dziesięć pamiątkowych folderów ze znaczkami trafi do zwycięzców naszego konkursu historycznego. Zachęcaliśmy do Państwa do odpowiedzi na pytanie "Jakie wydarzenie w historii Kruszwicy uważasz za ważne i dlaczego?". 

- Wydanie tego znaczka jest wyjątkową promocją Kruszwicy w całej Polsce. Jako wojewoda, który tutaj się urodził, wychował i pracował, kocham to miasto. Kruszwica ma ogromny potencjał. To tutaj przeszłość spotyka się ze współczesnością. Dziękuję Poczcie Polskiej za dostrzeżenie tego i docenienie właśnie wydając ten znaczek. Tym bardziej, że w województwie kujawsko-pomorskim w taki sposób, w ramach cyklu  „Miasta Polskie”, promowane były dotychczas tylko Toruń i Bydgoszcz - mówi wojewoda Mikołaj Bogdanowicz.

Dla zwycięzców konkursu historycznego powędruje pamiątkowy folder ze specjalnie zapakowanym znaczkiem pocztowym. Znaczek został wydany z okazji 600-lecia Kruszwicy i trafił do oficjalnego obiegu. Zwycięzców poprosiliśmy o odpowiedź na pytanie z krótki uzasadnieniem.

Najlepszą odpowiedź przesłał nam pan Przemysław Świercz. Poniżej jego wypowiedź.

Dla mnie jednym z najważniejszych wydarzeń w historii Kruszwicy jest rok 1920 w którym powstała Kujawska Wytwórnia Win Henryka Makowskiego. Jest to arcyważne wydarzenie dla Kruszwicy, ponieważ w powojennej biednej Polsce, która odradzała się po 123 latach zaborów powstała pierwsza  manufaktura wytwarzająca wyśmienite wina, miody pitne, wina musujące i wiele innych. Henryk Makowski udowodnił że w małym miasteczku można było stworzyć legendarną markę, która znana  była w całej Polsce, ponadto stworzył w swojej firmie istnie rodzinną atmosferę i dbał o swoich pracowników. Kujawska Wytwórnia Win przez lata przedwojenne jak i powojenne  dawała pracę zarówno w winiarni, jak i poza nią poprzez skup owoców, zainspirowała sadowników do stworzenia własnej, kruszwickiej odmiany jabłoni. Niestety lata 90 ,XX wieku, błędną gospodarka i nowe rynkowe trendy doprowadziły do upadku legendarnej marki, którą stworzył wielki pionier i patriota Henryk Makowski, o dawnej winiarni przypominają nam niszczejące budynki i stara reklama na jednej z kamienic przy ulicy Zamkowej, oraz ciepłe opowieści dawnych pracowników. Wierzę że historia lubi się powtarzać i przybędzie kiedyś do Kruszwicy człowiek, który niczym wspomniany Henryk Makowski odtworzy tą legendarną manufakturę i znów Kruszwickie wina będą gościły podczas biesiady i niedzielnych obiadów na polskich stołach.

Przemysław Świercz 


Lista nagrodzonych:

1. Przemysław Świercz

2. Magdalena Musiałowska

3. Anna Wojnar

4. Wioleta Wojciechowska

5. Tomasz Rij

6. Krystyna Wiśniewska

7. Elżbieta Zielecka

8. Barbara Kowalewska

9. Artur Makowiecki

10. Henryk Jankowski


Zwycięzców prosimy o odbiór folderów w siedzibie stowarzyszenia Nadgoplańskiego Towarzystwa Historycznego pod adresem Rybacka 22, 88-150 Kruszwica w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Kruszwicy od dnia 2 lutego.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz