sobota, 21 maja 2022

Nadgoplańskie Towarzystwo Historyczne - galeria 2022

30 grudnia 2022



21 grudnia 2022

Czasem wystarczy niewiele aby ocalić przeszłość i tradycję od zapomnienia. Zapraszamy do wsparcia akcji i PRZYNIEŚ SPÓDNICĘ PRABABCI CZY PRADZIADKA KUJAWSKI KAPELUSZ!

Razem z Muzeum im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu oraz Nadgoplańskim Uniwersytetem Ludowym zachęcamy abyście wsparli akcję polegającą na ocaleniu od zapomnienia kujawskiej tradycji.

Jeśli w Waszych piwnicach, strychach czy kufrach zalegają dawne stroje kujawskie lub ich elementy, przynieście je do Muzeum, a my pieczołowicie o nie zadbamy i wyeksponujemy, podkreślając, że stanowią Wasz dar dla następnych pokoleń.

Zapraszamy do naszej Wspólnej inicjatywy: Muzeum im. J. Kasprowicza w Inowrocławiu, Nadgoplański Uniwersytet Ludowy i Nadgoplańskie Towarzystwo Historyczne.





3 grudnia 2022
 
Historia Kujawskiego Futbolu

Nasze stowarzyszenie otrzymało książkę "Historia Kujawskiego Futbolu" autorstwa Pana Jarosława Hejenkowskiego w podziękowaniu za pomoc w przekazaniu materiałów. Serdecznie dziękujemy za ten prezent a Państwa zapraszamy do lektury tej niezwykłej książki!

"Kiedy i dlaczego powstała Goplania? Jak nazywał się pierwszy polski klub piłkarski na Kujawach? Do tradycji którego z klubów nawiązuje inowrocławska Cuiavia? Jak przebiegały pierwsze prawdziwe inowrocławskie derby? Kim byli najbardziej utalentowani piłkarze Kujaw okresu międzywojennego?

Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w wyjątkowej książce, stanowiącej Tom I (1910-1939) Historii Kujawskiego Futbolu. Autorem tej jakże cennej w kontekście wiedzy i informacji o sportowych realiach naszego regionu publikacji, jest Jarosław Hejenkowski – wierny kibic i fan krajowego i zagranicznego futbolu, piłkarz-amator w lidze halowej i szóstek, dziennikarz, autor książek poświęconych lokalnej piłce nożnej i sprawom sportu oraz polskiej sceny reggae i ska, redaktor naczelny magazyny Free Colours, DJ, ekspert muzyczny i juror wielu muzycznych festiwali m. in. w Łodzi, Wrocławiu, Gliwicach i Płocku".




11 listopada 2022

Nadgoplańskie Towarzystwo Historyczne było jednym z organizatorów konkursu "Interpretacja w
iersza o tematyce patriotycznej". Konkurs był adresowany dla członków klubu seniora, Uniwersytetu Trzeciego Wieku oraz seniorów niezrzeszonych. Więcej tutaj.


11 listopada 2022

Projekt "Pod biało-czerwoną" jest realizowany pod honorowym patronatem Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego to inicjatywa mająca na celu połączenie Polaków pod flagą państwową. To także godne uczczenie pamięci o Bohaterach Bitwy Warszawskiej w 1920 roku. Wśród zgłoszonych gmin znalazła się Gmina Kruszwica.

W imieniu Nadgoplańskiego Towarzystwa Historycznego zgłoszenia  Kruszwicy oraz zbiórki podpisów dokonał prezes stowarzyszenia Przemysław Bohonos. Za udział w zbiórce podpisów podziękowała dziś w jego imieniu członek zarządu stowarzyszenia Magdalena Jagiełłowicz. W uroczystościach wzięli udział samorządowcy, Burmistrz Kruszwicy Dariusz Witczak, radni Rady Miejskiej oraz przedstawiciele sił wojskowych.

- W imieniu Nadgoplańskiego Towarzystwa Historycznego, a także nieobecnego z powodu choroby prezesa stowarzyszenia Przemysława Bohonos i koordynatora akcji, składamy podziękowania wszystkim mieszkańcom naszej gminy, którzy poparli udział Kruszwicy w tym programie. Akcja przypomina o tym, że symbole narodowe są ważne i zawsze łączą Polaków - zauważyła Magdalena Jagiełłowicz. (więcej www.mojakruszwica.pl

21-23 października 2022

W Mielcu w muzeum "Jadernówka" odbyła się wystawa zdjęć lotniczych. Kilka zdjęć udało się nam pozyskać dzięki redakcji portalu Hej Mielec. Dopytywaliśmy także o zdjęcie lotnicze Kruszwicy, które było prezentowane podczas wystawy.

Zdjęcie datujemy na lata 1924-1925 ponieważ w tym czasie fotograf Wiktor Jaderny odbywał służbę wojskową w 3 pułku lotniczym w Poznaniu-Ławicy i w tym czasie był słuchaczem wojskowego kursu aerofotografii - poinformował nasze stowarzyszenie pan Jan Hulisz.



12 października 2022

Prezes Nadgoplańskiego Towarzystwa Historycznego Przemysław Bohonos  uchwałą Zarządu Kujawsko-Pomorskiej Izby Rzemiosła i Przedsiębiorczości w Bydgoszczy został wyróżniony Honorową Odznaką Rzemiosła KPIRiP w Bydgoszczy za zasługi w szkolnictwie. Prezes naszego stowarzyszenia jest od 2020 roku aktywnym nauczycielem w szkole średniej. 




11 października 2022 

Nasz wiceprezes na nowej drodze życia!

Nasz wiceprezes Artur Wojciechowski i jego małżonka Wioleta kroczą już nową drogą życia! Zarząd Nadgoplańskiego Towarzystwa Historycznego wraz z członkami życzy Arturowi i jego małżonce miłości gorącej jak słońce, szlachetnej jak złoto, czystej jak łza, słodkiej jak miód oraz spełnienia wszystkich marzeń i planów z każdego coraz szczęśliwszego dnia, który przyniesie spełnienie i piękno satysfakcji!

Zarząd Stowarzyszenia wraz z członkami


10 października 2022

Prezes Nadgoplańskiego Towarzystwa Historycznego Przemysław Bohonos został nominowany do nagrody Nagrody BohaterONy 2021 im. Powstańców Warszawskich w ramach ogólnopolskiej kampanii BohaterON – włącz historię!

Laureatów w każdej z siedmiu kategorii wybierze Kapituła Nagrody złożona z przedstawicieli polskiego rządu, środowisk kombatanckich, historyków i ambasadorów VI edycji kampanii BohaterON – włącz historię!. Na podstawie oddanych przez nią głosów zostaną przyznane Złote, Srebrne i Brązowe BohaterONy.

Udział w wyborze laureatów będą mieli również internauci, którzy w wyniku głosowania za pośrednictwem strony www.BohaterON.pl w każdej kategorii przyznają Złotego BohaterONa Publiczności.



27 września 2022

Nadgoplańskie Towarzystwo Historyczne podjęło współpracę z Szkołą Rzemiosła. Z dniem 1 października przy współpracy ze stowarzyszeniem w placówce powstanie koło historyczne.

15 sierpnia 2022

Prezes stowarzyszenia Przemysław Bohonos wziął udział w uroczystościach w Inowrocławiu pod pomnikiem upamiętniającym postać Józefa Piłsudskiego.

Wydarzenie zorganizowane zostało z inicjatywy społecznej popartej przez Honorowego Obywatela Inowrocławia, ITH, Klub Radnych PiS w RM.

Uczestnicy wzięli udział w Mszy Świętej w kościele Garnizonowym w intencji Ojczyzny Wojska Polskiego oraz Ojców Niepodległości. 

Następnie o godzinie 11.15 na lotnisku w Inowrocławiu przy ulicy Toruńskiej, złożono kwiaty przy tablicy Marszałka Józefa Piłsudskiego.

fot. www.mojakruszwica.pl/ źródło tekst www.mojakruszwica.pl



30 lipca 2022

Nadgoplańskie Towarzystwo Historyczne zaprasza do udziału w konsultacjach poświęconych określeniu lokalizacji masztu z flagą państwową. Szczegóły tutaj.


25 lipca 2022

Zarząd Stowarzyszenia przygotował plan działalności na drugie półrocze 2022 roku.


4 lipca 2022

Zarząd stowarzyszenia podjął decyzję w sprawie akcji "Pamiętamy o ważnych mieszkańcach Kruszwicy". Szczegóły wkrótce. W tej sprawie wystosowano pismo.


2 lipca 2022

Członek naszego zarządu Magdalena Jagiełłowicz wzięła udział w uroczystości otwarcia wiatraka w Chrośnie. Nasze stowarzyszenie w roku w 2014 i 2015 apelowało wielokrotnie o renowację zabytku.








Kilka lat temu Nadgoplańskie Towarzystwo Historyczne informowało, że dzięki  zaangażowaniu Elżbiety Wiśniewskiej z Lachmirowic NTH podjęło rozmowy z Urzędem Miejskim o wsparcie finansowe na zabytkowego koźlaka w Chrośnie. Obiekt zgodnie z datą na cokole pochodzi  z 1634 roku i jest jedynym takim obiektem w naszej okolicy.  Jego renowacja nie doszła do skutku mimo, że w poprzedniej  kadencji jego właścicielem stała się Gmina Kruszwica. 

Koszty odnowienia zabytku są dość znaczne. Dzięki spotkaniom z sołtysem Chrosna Elżbietą Sawicką otrzymaliśmy kosztorys z  2009 roku gdzie dokładnie określono ile każda z czynności kosztuje.

W 2014 roku stowarzyszenie nie było w stanie pozyskać  środków na "koźlaka" ale jeśli do wsparcia finansowego ze strony UM by doszło oferowało swoją pomoc w postaci tzw."robocizny" dzięki współpracy z stowarzyszeniami spoza naszej gminy. W roku 2014 i 2015   dokonaliśmy kilku wizji lokalnych w miejscu wiatraka (dokumentacja  fotograficzna jest w załącznikach) oraz złożyliśmy pismo do Burmistrza Kruszwicy w tej sprawie. W pierwszych planach apelowaliśmy aby dokonane zostały:
- renowacja jednej z ścian
- ściągnięcie śmigieł
- zainstalowanie schodów aby móc odwiedzać wiatrak w środku



24 czerwca 2022

W Zajeździe u Piasta Kołodzieja prezes Nadgoplańskiego Towarzystwa Historycznego Przemysław Bohonos przeprowadził dziś zajęcia z mieszkańcami Kruszwicy na temat archiwizowania oraz archiwów. Uczestnicy poruszyli temat archiwizacji zdjęć, poznali funkcjonowanie temat archiwów, przetwarzania, reprodukcji fotograficznej i katalogowania zdjęć.
 




20 czerwca 2022

Wraz z Kujawskim Radiem M i Portalem MojaKruszwica.pl przygotowaliśmy cykl audycji poświęconej Kujawskiej Wytwórni Win. Część I poświęcona jest historii zakładu w okresie od 1920 do 1939 roku. 

Link tutaj.

9 czerwca 2022

W portalu "Kujawska Grupa Medialna" ukazał się artykuł prezesa naszego stowarzyszenia na temat:





8 czerwca 2022

Członkowie zarządu Nadgoplańskiego Towarzystwa Historycznego: Przemysław Bohonos oraz Magdalena Jagiełłowicz mieli okazję uczestniczyć w uroczystości nadania sali historycznej "U źródeł polskości" imienia dr hab. Wojciecha Dzieduszyckiego. 





6 czerwca 2022



Prezes Nadgoplańskiego Towarzystwa Historycznego Przemysław Bohonos wziął udział w zajęciach dla seniorów organizowanych przez Stowarzyszenie Edukacji i Rozwoju Amicus. Prezes stowarzyszenia opowiedział o pierwszych plemionach na terenach polskich oraz wierzeniach słowiańskich. 


3 czerwca 2022

Nadgoplańskie Towarzystwo Historyczne zaniepokojone informacji na temat rozbiórki zabytkowej części winiarni przy ulicy Poznańskiej skierowało  pisma do Urzędu Miejskiego w Kruszwicy oraz konserwatora zabytków.

29 maja 2022


Delegacja NTH odwiedziła Kombinat  DAG Alfred Nobel Krzystkowice. Kombinat to pozostałości niemieckiej fabryki amunicji na terenie lasów w okolicach Nowogrodu Bobrzańskiego. Zajmują ok. 35 km² powierzchni. Część terenu jest niedostępna z powodu przejęcia przez jednostkę wojskową oraz zakład karny w pobliskim Krzywańcu.

Więcej tutaj


25 maja 2022


Prezes naszego stowarzyszenia Przemysław Bohonos wziął udział w audycji kanału "Historia na luzie". Tematem rozmowy były "Zbrodnie Niemieckie i Sowieckie na Kujawach". Przedstawiciel naszego stowarzyszenia opowiedział o lokalnych historiach związanych z przykładami represji jakie spotykały Polaków, a także o działalności organizacji podziemia antykomunistycznego na Kujawach Zachodnich i Wschodnich.


13 kwietnia 2022

13 kwietnia odbyło się posiedzenie zarządu Nadgoplańskiego Towarzystwa Historycznego podczas, której rozważono kandydatury członkowskie, które napłynęły do stowarzyszenia w okresie od grudnia 2021 do maja 2022. Ponadto uchwałą zarządu został uruchomiony oddział Nadgoplańskiego Towarzystwa Historycznego w Janikowie. Omówiono sprawy bieżące i planowane działania.


 21 luty 2022



Nadgoplańskie Towarzystwo Historyczne przyłączyło się do protestu w sprawie przekazania Węgrom toruńskiego manuskryptu. Kodeks „Epistola de laudibus augustae bibliothecae atque libri quatuor versibus scripti eodem argumento ad serenissimum Mathiam Corvinum Panoniae regem" to stworzony przez włoskich mistrzów w połowie XV wieku spisany w formie poematu swego rodzaju katalog kolekcji manuskryptów iluminowanych słynnej Bibliothecae Corvinianae, jednego z najwspanialszych europejskich księgozbiorów renesansowych. Księga jest od XVI wieku związana z Toruniem - została przekazana bibliotece tworzącego się wówczas Gimnazjum Toruńskiego (Akademickiego), w tamtym czasie bardzo ważnego ośrodka intelektualnego w tej części Rzeczpospolitej.

Jest najcenniejszą pozycją w zbiorach Książnicy Kopernikańskiej, a w zgodnej opinii historyków także jednym z najcenniejszych zachowanych zachodnioeuropejskich rękopisów iluminowanych z XV stulecia.

- Wspierajmy apel do Sejmu i rządu w sprawie manuskryptu Książnicy Kopernikańskiej. Nie pozwólmy odebrać miastu tego zabytku - zaapelował w lutym prezes stowarzyszenia Przemysław Bohonos.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz