poniedziałek, 3 maja 2021

Widok z wieży kościoła ewangelickiego w Kruszwicy



Rzadko spotykany widok Kruszwicy uwieczniony na fotografii z początków XX wieku trafiło do zbiorów Nadgoplańskiego Towarzystwa Historycznego. Zdjęcie tym bardziej cenne, że wykonane z wieży kościoła protestanckiego w Kruszwicy.

Kościół ewangelicki na kruszwickim rynku został pobudowany w czasie zaborów. Od początku stał się symbolem pruskiego panowania. Przy kościele wartę pełnił zawsze uzbrojony żołnierz pruski w obawie przed atakami na ewangelicki przybytek. 

Podczas ataku Armii Czerwonej na Kruszwicę w 1945 roku młodzi Niemcy uciekli z miasta (wyjątkiem był mały oddział, który bronił się w dawnym Hotelu Żydowskim wymordowany przez Rosjan).


W mieście pozostali tylko starsi i chorzy Niemcy. Sowieci zajęli niebronione miasto. Do niewielkich strzałów dochodziło za miastem. Rosjanie zajęli winiarnie Makowskiego, gdzie skonfiskowali i natychmiast skonsumowali całe zapasy alkoholu. Winiarnie pozostawili nieuszkodzoną, dochodziło do awantur w mieście, trochę strzelali, a później ruszyli dalej. Pozostawili w mieście i dworach tzw. szeryfów, pracowników odpowiedzialnych za porządek i kilku żołnierzy na posterunkach i ochrony urzędników, a także miasta. W czasie przemarszu wojska rosyjskiego zniszczony został kościół ewangelicki na Rynku.

Kościół został rozebrany po II Wojnie Światowej, a cegły posłużyły pod budownictwo wielu kruszwickich domów. 

Udostępnione zdjęcie zostało prawdopodobnie wykonane na początku XX wieku. Na fotografii widać ówczesną zabudowę miejską. W miejscu dzisiejszej kamienicy na rogu Mickiewicza i Niepodległości znajdował się budynek mieszkalny wraz z punktem handlowym. Obiekt nie istnieje (przebiega w tym miejscu ulica Mickiewicza).

autor: www.mojakruszwica.pl

fot. zbiory Nadgoplańskie Towarzystwo Historyczne

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz