piątek, 3 maja 2024

Migawka: Pilot balonowy Stefania Wojtulanis w gondoli balonu "Gopło"





15 września 1935 roku w Warszawie rozpoczęły się zawody balonów wolnych o Puchar Gordona Bennetta, który stanowił stawkę Międzynarodowych Zawodów Balonów Wolnych.

Jako pierwszy wystartował poza konkursem balon otwarcia "Gopło". Jego zadanie było niezwykle ważne - balon, którego nazwa nawiązywała do Jeziora Gopło miał wskazywać kierunek i siłę wiatru. Więcej na ten temat możesz przeczytać w naszym artykule, który ukazał się w portalu mojakruszwica.pl LINK TUTAJ.

Na powyższym zdjęciu widzimy pilotkę balonową Stefanię Wojtulanis (Karpińską) w gondoli balonu "Gopło" w 1936 roku.

Stefania Cecylia Wojtulanis-Karpińska, znana również pod pseudonimem „Barbara”, urodziła się 22 listopada 1912 roku w Warszawie, a jej życie było pełne niezwykłych osiągnięć w lotnictwie oraz poświęcenia dla kraju.

Od młodości pasjonowała się lotnictwem, co zaowocowało uzyskaniem licencji pilota balonowego i samolotowego oraz aktywnym udziałem w różnych formach sportów lotniczych. Studiowała na Wydziale Mechanicznym Politechniki Warszawskiej, jednocześnie angażując się w przysposobienie obronne kobiet oraz działając w Kole Młodzieży Aeroklubu Warszawskiego.

Przed wybuchem II wojny światowej, Wojtulanis-Karpińska spędziła wiele godzin w powietrzu, pilotując samoloty, balony, szybowce oraz motoszybowce. Po inwazji radzieckiej i wybuchu wojny, ochotniczo zgłosiła się do wykonywania lotów łącznikowych, a następnie została zmobilizowana do służby w Eskadrze Sztabowej Naczelnego Dowódcy Lotnictwa. Po ewakuacji do Rumunii i Francji, przedostała się do Wielkiej Brytanii, gdzie została powołana do brytyjskiej Pomocniczej Służby Transportowej ATA. Służba ta była wyjątkowo wymagająca, ale Stefania wykazała się niezwykłą determinacją i umiejętnościami, stając się pierwszą Polką, która wylatała 1000 godzin na samolotach bojowych.

Po wojnie osiedliła się w Los Angeles, gdzie aktywnie angażowała się w działalność społeczną, wspierając polskie placówki muzealne i kulturalno-oświatowe. Za swoją służbę i osiągnięcia została odznaczona licznymi polskimi i brytyjskimi orderami i medalami.

Stefania Cecylia Wojtulanis-Karpińska zmarła 12 lutego 2005 roku

 







Brak komentarzy:

Prześlij komentarz