czwartek, 7 września 2017

25 września 2017: Zbliża się III Marsz Patriotyczny Kruszwica-ŁagiewnikiTradycyjnie do Łagiewnik ruszą przedstawiciele instytucji, stowarzyszeń oraz mieszkańcy. Tym razem pójdziemy pod hasłem: "Pamięć o przeszłości, fundamentem naszej tożsamości".


Marsz rozpocznie się tradycyjnie o godzinie 13:00 na kruszwickim rynku. Uczestnicy wydarzenia wyruszą do Łagiewnik. Po drodze zatrzymają się przy dawnym obozie NKWD dla Niemców. Celem wędrówki jak co roku jest łagiewnickie pole, nieopodal dawnej mogiły. 


- 24 września żołnierze niemieccy dokonali egzekucji na 36 ledwo żywych i zmaltretowanych mężczyznach. W obecności burmistrza niemieckiego oraz ważnych mieszkańców niemieckich odczytano wyrok na Polakach. Świadkowie tamtych wydarzeń, grabarze rozpoznali m.in. Jaworskiego i Grojnowskiego z Kruszwicy oraz Soińskiego z Lachmirowic-przekazuje zarząd Nadgoplańskiego Towarzystwa Historycznego.

III Marsz Patriotyczny odbędzie się tym razem pod hasłem "Pamięć o przeszłości, fundamentem naszej tożsamości".Uroczystość zwieńczy Msza święta oraz wspólne składanie kwiatów pod pomnikiem. Współorganizatorami wydarzenia są kruszwickie parafie.


Patronat medialny nad imprezą pełni portal www.mojakruszwica.pl, www.mojeino.pl oraz www.kurierkruszwicki.pl.
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz